Tatra kolem světa 2 na cestě Balkánem: Člověk si tu uvědomí, jak je mír důležitý

Trávou zarostlá letiště, prostřílené ruiny domů i opuštěné železniční koleje. To všechno při své cestě po Balkánu míjí expedice Tatra kolem světa 2. Ze Slovinska pokračovala do Chorvatska a dál do Bosny a Hercegoviny. Právě tato místa pamatují krvavou občanskou válku.

Tento článek je více než rok starý.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Není to tak dávno, ani 30 let. Na stopy velké občanské války v Jugoslávii, která znesvářila obyvatele společného slovanského státu, narazili cestovatelé při své cestě Balkánem mnohokrát. I u vodopádů v Národním parku Una na bosensko-chorvatském pomezí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž dalšího dílu o expedici Tatra kolem světa 2, tentokrát z Balkánu

„Díváme se z dřevěných lávek, které obepínají vodopády, na protější stranu, kde se nachází Chorvatsko a nepoužívaná železniční dráha. Po občanské válce se strany nemohly dohodnout, čí bude, tak je dodnes neprovozovaná,“ popisuje z místa cestovatel Petr Holeček, který je rozhlasovým průvodcem po Balkáně.

Holeček si zároveň všímá, jak krásná příroda i přes neslavnou minulost v těchto končinách je: „Vodopády mají 24 metrů, valí se přes ně obrovské množství vody. Kdyby byla letní sezóna, mohli bychom prý vidět raftaře, jak hlavní, asi dvacetimetrový stupeň sjíždí tak, že nejprve shodí raft a poté za ním naskáčou do vývaru.“

Podobných zapomenutých míst je ale na Balkáně mnohem víc. Třeba taková letištní ranvej u vesničky Željava, kousek od Plitvických jezer. „Letiště opuštěné, částečně zarostlé trávou, vybudované maršálem Titem za obrovských nákladů jugoslávského lidu,“ hlásí do mikrofonu Holeček.

Podzemní komplex

Expedice si na volném prostranství také vyzkoušela rychlostní test plně naloženého auta, které má až 17 tun, takže mu to na stovku chvíli trvá – přesně minutu a šestnáct vteřin.

Expedice Tatra kolem světa 2 zamířila na Balkán | Foto: Petr Holeček | Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál

„Vpravo za polem vidíme první bosenskou mešitu, dohlédneme i na hraniční přechod,“ popisuje Holeček, jak to kolem provizorní „sprintovací“ dráhy vypadá. Podzemní komplex jugoslávského letectva má za zády. V zápisech byste ho našli pod krycím názvem Objekt 505, uvnitř hory Jugoslávci mohli ukrýt desítky letadel.

Už padlo jméno dlouholetého jugoslávského vůdce Josipa Tita, který zemřel v roce 1980. Ani jeho komunistický režim ho dlouho nepřežil. Zkraje 90. let na Balkáně vypukl nejkrvavější konflikt v poválečné Evropě. Nepřežilo ho 100 tisíc lidí. U chorvatského Karlovacu má konflikt vlastní muzeum.

„Stojíme u relikvie z války, která má podobu ruiny, tak jak ji válka zanechala v letech 1991-95. Byla obalena skleněným pláštěm, takže dnes vypadá jako ruina v akváriu,“ reportuje Holeček a míří dovnitř budovy: „Podkres tehdejších zvuků a hlášení vysílaček uvnitř zcela věrně imituje, jak to asi vypadá, když jste v obleženém městě, na které dopadají projektily nepřátel. Není to tady vůbec přívětivé.“

„Působí to dost ponuře,“ přitakává mu jeden z kameramanů Michal, „člověk si tu uvědomí, jak je mír důležitý.“

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Radiožurnál bude ve vysílání cestu Tatry kolem světa 2 bedlivě sledovat. Každou středu kolem 8.40 uslyšíte cestopisnou reportáž ze zajímavého koutu planety a vždy v sobotu odpoledne se s expedicí spojíme živě. První díl série reportáží naleznete zde.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme