Buben z kravského předžaludku zahání chmury, věří Turek. Posádce Tatry kolem světa 2 zahrál v obýváku

Tak jako jinde ve světě i v Turecku se kvůli koronavirové pandemii snaží obyvatelé nevycházet ze svých domovů. Mimo velká města ale život plyne bez větších omezení dál. Na pobřeží Černého moře se o tom přesvědčila cestovatelská expedice Tatra kolem světa 2. Špatnou náladu z krize tu Turci zahání například hudbou a zpěvem.

Soğucalı (Turecko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panu Faikovi bude za dva roky 80. Má do čela naraženou čapku a v rukách přímo před obličejem drží velký, ale úzký buben. Dunivé tóny se rozléhají po malé místnosti ve vesničce Soğucalı v kopcích provincie Sidop na severu Turecka, jen asi 10 kilometrů od pobřeží Černého moře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Špatná nálada z koronavirové pandemie jde zahnat hudbou a zpěvem. V Turecku se o tom přesvědčila expedice Tatra kolem světa 2

Stařík do bubnování zpívá, nejčastěji o lásce, občas prý zase o tom, co ho na světě rozčiluje. Ať už je to politika nebo soused. Kvůli potyčce s jedním z nich dokonce třikrát skončil ve vězení. Urážel mu údajně ženu, tak se po něm ohnal sekerou. Souseda pustili po dvou týdnech z nemocnice, pan Faik si odseděl několik měsíců za mřížemi.

Ve vězení s sebou buben neměl, i když by mu prý zlepšil náladu. Teď pokaždé, když si dá v hraní pauzu, musí svůj nástroj nahřát nad rozpáleným kamením, aby pěkně zněl. Jeho rám vyrobil pan Faik z platanového dřeva a potáhl ho kravským předžaludkem. V jihozápadní Asii se takovému nástroji říká tar, běžně ho uslyšíte třeba na svatbách.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete na serveru iROZHLAS.cz.

V době koronavirové pandemie ale pan Faik bubnuje jen ve svém obýváku. Z gauče ho tu obdivuje pětice českých cestovatelů, nejvíc kameraman Michal Prskavec.

„Na každém místě buben hraje trochu jinak. Na kraji to má vyšší tón, a když člověk bouchne o centimetr výš, už je ten tón úplně jiný,“ popisuje poté, co mu pan Faik svůj buben na chvíli půjčil.

K poslechu domácího koncertu servíruje Faikova žena typický turecký drink, který zase zaujal šéfa výpravy Marka Havlíčka: „Každý máme před sebou skleničku bílého ayranu. Je hodně štiplavý a kyselý, ale užíváme si ho.“

Ayran Turci vyrábějí z jogurtu a osolené vody, na venkově s ním vítají všechny své hosty, ale ne každému k tomu takhle zabubnují a zazpívají.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme