Maminka z Moravy, otec z Íránu. Češi tu mají dobré jméno, je pyšný majitel tabrízské sirkárny

Znají české sklo, mladoboleslavské automobily i sirky ze Sušice. Íránci mají Čechy rádi a ve svých fabrikách si dodnes hýčkají staré československé stroje. Na pár takových narazila i expedice Tatra kolem světa 2. V průmyslovém Tabrízu na severozápadě Íránu mašiny z Jihlavy, Náchodu, Kuřimi i Plzně už sto let vyrábějí zápalky.

Tabríz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel sirkárny Amir se ženou

Majitel sirkárny Amir se ženou | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Mohutné válce napichují tisíce osikových jehliček a koupou je v růžovém bazénu, který je plný chemikálií a lepidla. Na výrobu zápalek v severoíránském Tabrízu dohlíží usměvavý Amir, jinak také počeštěle Mirek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Tabrízu s majitelem sirkárny

„Já jsem se narodil v Tabrízu, maminka – Češka – mě tady uvedla do světa. Celá česká rodina byla tady. V Tabrízu se říká, že první česká komunita sem přišla přes moji iránskou rodinu,“ chlubí se Amir a vypráví o svém dědečkovi Josefu Svobodovi, válečném veteránovi a světoběžníkovi, co uměl několik jazyků.

„Byl to pro mě ,hero',“ chrlí ze sebe s tím, že dědeček přijel do Íránu v období pražského jara. „Na začátku roku 1967,“ upřesňuje Amir. Dědečkova dcera, tedy Amirova maminka, se provdala do rodiny tabrízských sirkařů Tavakoli, a tak se sem na severozápad Íránu dostaly i československé stroje.

Nechceme dělat klukoviny, kaje se posádka tatry po zadržení v Íránu. Podobně dopadli i její předchůdci

Číst článek

„Oni hledali to nejlepší a našli stroje v Česku. Češi mají moc dobré jméno,“ vysvětluje Amir. Čechoslováci začali s Íránem obchodovat už za prezidenta Masaryka, v tehdejší Persii stavěly Vítkovické železárny, ČKD i plzeňská Škodovka. Vztahy střídavě oteplovaly a chlady, podle toho, kdo kde zrovna vládl.

Amir je každopádně na české kořeny patřičně hrdý a byl by rád, kdyby spolu obě země mluvily i v době obchodního embarga. Vždycky je to people to people, tvrdí Amir. Prostě o lidech.

Sám by chtěl česko-íránským vztahům co nejvíc pomoct a Čechům doporučuje, ať se do Íránu přijedou podívat. Nejlépe tedy až po konci pandemie. On sám zase určitě navštíví Česko.

„Já jsem česko-íránský produkt a české kořeny se mi líbí. Je to pro mě domov,“ říká. Jeho sirkárna dnes vyrobí 40 milionů zápalek denně, škrtá s nimi většina Íránců a za každou malou jiskru vděčí Amirovým předkům – rodinám Svobodových a Tavakoli.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme