Nejlepší ložnice je na střeše auta, má jasno expedice Tatra kolem světa 2. A míří do Íránu

Expedice Tatra kolem světa 2 vyráží do Íránu. Na severu Turecka, kde cestovatelé na tři měsíce uvízli kvůli pandemii koronaviru, budou ve středu spát naposledy. Část posádky tuto noc podobně jako ty minulé stráví v rozkládacích stanech na střeše, kde je prý nejenom nejvíc bezpečno, ale hlavně je odtud ráno nejlepší výhled.

tatra kolem světa 2 Severní Turecko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tomáši, dobré ráno!“ vítá šéf tatrovácké posádky Marek Havlíček ospalce na střeše expedičního speciálu. Ve čtyřmetrové výšce si visutý stan rozložil Tomáš, který mžourá očima do nového dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o tom, jak se spí na střeše Tatry. Expedice se shoduje, že to je nejlepší ložnice na světě

„Když se vyleze na střechu, tak po levé i pravé straně jsou v řadě za sebou dva stany. Mezi nimi je asi 50 nebo 60 centimetrů široká ulička, na podlaze máme hliníkový plech, aby to za deště neklouzalo,“ popisuje Marek, zatímco Tomáš se obléká, aby společně stan složili.

Nejprve je nutné sbalit spacák, pak se asi dvoumetrová matrace složí na půlku, aby udělala základ, na který přijde plachta. Když se to udělá blbě,“ varuje Tomáš s rukama na matraci, „tak ona pak vyčnívá za jízdy, a když hodně prší, tak ji mám pak mokrou. A na mokré matraci spát nechcete…“

Matraci s modrým prostěradlem Tomáš shrnul až úplně na kraj a dal se do zapínání plachty, která je složená ze tří vrstev – první je moskytiéra, následuje izolační bílá vrstva a jako poslední je černá nepromokavá.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Kovová konstrukce, která přečuhuje přes auto ve čtyřmetrové výšce, se zavírá jako knížka. Celé to trvá jen pár minut. Složení kontrolují cestovatelé podle zvuku, při správném chmatu se ozve tupá rána, která značí, že vše je tam, kde má být.

„Mimo nevýhod, že to člověk musí skládat a rozkládat, tak člověk spí de facto skoro v přírodě,“ zamýšlí se Tomáš, proč se mu na střeše expediční tatrovky zalíbilo. Výhled patří mezi ty hlavní, zvlášť ráno. „Člověk otevře plachtu a první, co uvidí, je moře, hory…“

Prostě – jak říká Tomáš – střecha auta je ta nejlepší ložnice na světě.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme