,Bez turistů nemáme nic.' Tatra kolem světa 2 projela pustou Kappadokií

Turecká Kappadokie vypadá jako z jiného světa, před miliony lety ji vytvořily sopečné erupce. Lidé si do usazeného popelu a lávy vytesali domy, kostely i celá podzemní města, která obvykle lákají davy turistů. Cestovatelská expedice Tatra kolem světa 2 ale na žádné nenarazila. Zůstali tu jen místní. A ti se teď bojí, že bez turistů jim brzy dojdou úspory.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lemon house!“ ukazuje Harun na sklepy vytesané do skal, v Kappadokii jich prý mají spoustu. Místního rodáka nabrali čeští cestovatelé na cestě do městečka Ortahisar, a ten teď za jízdy mává prstem směrem k přírodním „lednicím“ na citrusy nebo brambory, které sem míří z celého Turecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž účastníků expedice Tatra kolem světa 2 z Kappadokie

Jakmile skupinka vystoupí v Ortahisaru, Harun vypráví, že jméno získalo město podle místní 90 metrů velké skály, do níž je vytesaný hrad. Je to spíš taková přírodní pevnost. Za Byzantské říše sloužila jako perfektní útočiště a stejně jako tehdy i dnes je odsud krásný výhled na lávové komínky všude kolem.

Kappadokie je jich plná. Vznikly ze sopečného prachu a lávy, které vyvrhly před miliony let místní – teď už vyhaslé – sopky. Místní rokle, údolí, návrší i kaňony jsou jimi poseté. Jak říká Harun, normálně sem za touto pohádkovou krajinou míří turisté z celého světa, poslední dobou nejvíc z Asie. Přírodní krásy pozorují z košů horkovzdušných balónů nebo ze sedel koní a velbloudů, které on sám chová.

Velbloudář Harum, který cestovatele provázel Kappadokií | Foto: Marek Havlíček | Zdroj: Tatra kolem světa 2

„Kappadokie je pro podnikání skvělá, je tu bezpečno. Bez turistů ale nemáme nic,“ zoufá si. Obyčejně sveze denně na svých velbloudech stovky turistů. Doba je prý ale zlá, skoro všude je zavřeno a turisté žádní. V ulicích je prázdno.

„Je to teď hodně špatné. Nemůžeme nic než čekat,“ říká Harun a doufá, že hranice se brzy otevřou. Pokud se totiž turisté do Kappadokie v příštích dvou měsících nevrátí, nebude mít prý z čeho žít.

Tatrovácký zápisník

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme