Íránské ženy zpívat mužům nesmí, cvičí ve sboru nebo o samotě. Třeba v servisu tatrovek

Zajít se pobavit v Íránu není jen tak. Po revoluci v roce 1979 tamější režim zavedl pro umělce řadu omezení. Jak složitě se s nimi vypořádávají, zjišťovala v Íránu cestovatelská expedice Tatra kolem světa 2. Posádce českých dobrodruhů k tomu stačilo navštívit jednu servisní halu nákladních aut.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tam, kde běžně vytéká olej do tváří umazaných mechaniků, stojí Sima a krásným zvučným altem zpívá o životě a o lásce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si další díl Tatrováckého zápisníku, tentokrát z íránského Teheránu

Ke zpěvu ji v mládí přivedl bratr, který doma vyhrával na různé hudební nástroje. Poslední dva roky Sima zpívá v pětadvacetičlenném smíšeném sboru. Každý týden chodí na zkoušky a jednou za dva až tři měsíce má se sborem koncert.

„Pro ženy jsou v Íránu určitá omezení. Máme tu hodně zpěvaček, na jejich koncerty ale mohou přijít jenom ženy. Když ale zpíváte ve sboru, může si vás přijít poslechnout kdokoli,“ vysvětluje následně v rozhovoru se členy tatrovácké výpravy.

Sima připomíná, že v Íránu je bohatá pěvecká historie a ona na ni navazuje. Kromě rodné perštiny nicméně experimentuje i s dalšími jazyky. Například s latinou, a to včetně její lehce poupravené varianty, kterou íránská zpěvačka prozpěvuje do rytmu velkolepého Dobytí ráje od řeckého skladatele Vangelise.

Simu teď poslouchají jen šedé stěny servisu náklaďáků nedaleko Teheránu. Jednou by ale chtěla takhle zazpívat lidem v opeře – a nejlépe prý v té, kterou mají v německém v Hannoveru.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme