Kamera je v Íránu problém. Tatru zase zadrželi, natáčení se ale vzdát nechce

Už podruhé íránské bezpečnostní složky na pár hodin zadržely část posádky expedice Tatra kolem světa 2. Nelíbilo se jim, že kameramani natáčí v blízkosti přísně střežených objektů. Ani další zatčení ale dobrodruhy z tatrovácké expedice od filmování neodradilo. Kromě pravidelných příspěvků pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz totiž na cestě kolem světa dávají dohromady i televizní seriál.

Tento článek je více než rok starý.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jde o to hlavně najít si to hezké místo, které se nedá tak úplně předvídat. Tady v kopečkách je to navíc hodně náročné,“ popisuje Eva, která za celý den nedá kameru z ruky. Ať je v poušti, nebo v horách. Když zrovna neutíká v žabkách půl kilometru v prachu a úporném vedru za tatrovkou kvůli dobrému záběru, dává si pozor, aby jí před objektivem neplandal hidžáb, který musí mít v Íránu neustále na hlavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Matěje Skalického o problémech expedice Tatra kolem světa 2 při filmování

Ani její parťák Jirka se za kamerou nenudí. „Můj střízlivý odhad je, že každý denně natočíme tak hodinu materiálu. Když je nějaký ‚špek‘, tak se natočí víc. Třeba když jsme zapadli v solné pláni. Jinak si člověk musí dát pozor na to, co točí, kam směřuje objektiv. Jestli tam náhodou nejsou ostnaté dráty nebo strážní věže s vojáky, kteří mají samopaly,“ vysvětluje.

Ne pokaždé se to ale podaří, a tak se tatrovácká expedice už dvakrát dostala v Íránu do problémů. Už to budou dva měsíce, co posádka skončila na policii kvůli natáčení dronem u tureckých hranic. Minulý týden pak dva členy bezpečnostní složky zadržely kvůli natáčení u střežených objektů na východě země.

„Byli čtyři nebo pět hodin na policii. Šli si natočit průjezd tatrovky. Jak si všimli na zdi ostnatých drátů, tak běželi zpátky do auta. Než tam doběhli, přišli k nim vojáci a odvedli je. Už to je taková rutina,“ popisuje Marek Havlíček, šéf tatrovácké posádky.

‚Krásných 46 stupňů.‘ U Perského zálivu jsou extrémní vedra, hlásí tatrovácká expedice

Číst článek

Místo pásku Facebook a YouTube

Výhoda je, že to, co kameramani natočí, mohou okamžitě zálohovat na internetu. To by původní expedice z konce 80. let, která přišla o část záběrů při zadržení v Guatemale, určitě uvítala.

„Měli určitě těžší techniku, točilo se na film. Takže se neplýtvalo materiálem. My si samozřejmě můžeme natočit, kolik toho snesou baterky, karta a čip ve foťáku,“ říká tatrovácký kameraman.

Současná expedice má zároveň k dispozici doprovodné vozidlo, takže kameramani mohou pohodlně natáčet i za jízdy. O tom se tehdejším cestovatelům mohlo jen zdát, vyprávěl před lety v rozhlasovém vysílání kameraman první tatrovácké výpravy kolem světa Jiří Stöhr:

„Představte si, že jste v cizím terénu, v nějaké polopoušti. Znamená to přinutit šoféra, aby zastavil, vyndat nádobíčko, běžet kilometr a půl v tom vedru a prachu, postavíte kameru, on kolem vás přejede, popojede další kilometr a půl, vy to sbalíte a běžíte za ním. A ve výsledném filmu máte natočeno osm vteřin.“

Členové expedice Tatra kolem světa vyzpovídali i fotografku Evu | Foto: Marek Havlíček | Zdroj: Český rozhlas

První tatrovka přivezla domů do Československa přes 100 hodin záběrů. Vznikly z nich dva celovečerní filmy, které Radiožurnál po 30 letech zapomnění získal letos z archivu a promítl je veřejnosti. Současná tatrovka natočí oněch 100 hodin za měsíc a půl na cestách.

„Oproti původním členům ještě dáváme mediální výstupy na sociální sítě: na Facebook, Instagram, na YouTube,“ doplňuje Jirka a vzápětí si vzpomene ještě na jednu změnu, kterou přineslo 21. století. A tentokrát jde o velký benefit – totiž cokoli kameramani v Íránu natočí, nemusí posílat do Česka na vyvolání. Prostě se na okamžitě můžou podívat.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme