Íránské ‚zlato' je ohnivě červené. Tatrovácká expedice přivoněla k šafránu za desítky tisíc

Abyste dobře ochutili rýži, musíte do ní přidat sůl, pepř a trochu šafránu. To ví každý Íránec. Drtivou většinu světové produkce tohoto koření obstarávají právě na jihozápadě Asie. Jak zjistila posádka cestovatelské expedice Tatra kolem světa 2, kterou na Radiožurnálu pravidelně sledujeme, na šafrán tu narazíte úplně všude. Íránci ho používají v kuchyni, léčí s ním choroby a prodávají za obrovské peníze do celého světa.

Tatra kolem světa 2 Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za proskleným pultem na hlavním teheránském tržišti stojí v modrobílé košili obchodník Morteza. Ohnivě červený šafrán má pečlivě schovaný v plechových boxech před sebou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Matěje Skalického z teheránské tržnice, na které se zastavila Tatra kolem světa 2

„Je to nádherná vůně. Čichám k té nejlepší kvalitě,“ hlásí šéf tatrovácké posádky Marek Havlíček, kterého květinové, medově nasládlé aroma úplně pohltila. A Morteza má pro tohle omámení naprosté pochopení.

„Právě pro svou barvu, aroma a chuť má šafrán tak velkou tradici v íránské kuchyni,“ vysvětluje prodejce a ukazuje cestovatelům, co všechno má v nabídce.

Kamera je v Íránu problém. Tatru zase zadrželi, natáčení se ale vzdát nechce

Číst článek

Červené zlato, jak se šafránu přezdívá, milují i evropští kuchaři. Neobejde se bez něj španělská paella ani francouzská bouillabaissa. Íránci navíc objevili i léčivé schopnosti šafránu. Umí pomoct při depresích, menstruaci i Alzheimerově chorobě. Svá válečná zranění si obklady se šafránem údajně léčil už Alexandr Veliký.

Morteza nakupuje šafrán z celého Íránu, nejvíc ale od pěstitelů z oblastí kolem města Mašhad na severovýchodě země. Čnělky z fialových květů šafránu setého tam sbírají výhradně ručně, na jedno kilo koření potřebují desítky tisíc rostlin.

To samé kilo koření teď obchodník Morteza nabízí českým cestovatelům za 75 tisíc korun. Šafrán je prostě vzácný a ve světě ho je jako šafránu.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme