Vysočina má nové památky. Na seznam ministerstva přibyla stará usedlost, rabínský dům a socha sv. Jana

Vysočina má nové kulturní památky. Ministerstvo kultury za ně prohlásilo selskou usedlost v Daňkovicích na Žďársku, rabínský dům v Třebíči a sochu světce. V tiskové zprávě to oznámila Ilona Ampapová z telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Dvořákův grunt, jak se daňkovické usedlosti říká, představuje mimořádně cennou ukázku lidového stavitelství.

Telč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovská čtvrť v Třebíči. | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas Vysočina

Dnešní podobu získal grunt kolem roku 1873. Zachoval si zdobené průčelí i některé původní prvky v interiéru. „Pozdně klasicistní selská usedlost je svým pozoruhodným reprezentativním zevnějškem, rozlehlostí a neobyčejně dochovaným autentickým stavem hodnotnou ukázkou selského stavení Žďárských vrchů,“ uvedl ředitel ústavu v Telči Pavel Macků.

Dvoupodlažní rabínský dům stojí na Tichém náměstí v Třebíči od 1. poloviny 17. století. Zachoval si řadu autentických konstrukcí včetně takzvaného nůžkového sedlového krovu. Na některých místech interiéru je na původních omítkách dochovaná výzdoba zřejmě z 19. století.

Pozdně barokní socha svatého Jana Nepomuckého v Úhrově na Havlíčkobrodsku je z roku 1770. Stojí na hrázi rybníka při severozápadním okraji obce.

Změna stavebního zákona ohrozí postavení památek na seznamu UNESCO, varuje ministerstvo kultury

Číst článek

Její hodnotu podle Ampapové podtrhuje přítomnost nápisu s přesnou datací a informací o donátorovi spolu s umělecky provedeným rodovým erbem rodu Dobřenských. Vznik tohoto sochařského díla lze tak spojit s významnou stavební a hospodářskou činností Václava Petra Dobřenského z Dobřenic. Úhrovské panství bylo v držení rodu Dobřenských v letech 1752-1888.

Kromě 2983 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je kromě Třebíče na Vysočině zapsané i historické jádro Telče a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou.

Pracoviště NPÚ v Telči mimo jiné zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme