Ještěd oslavil 44 let od otevření vysílače. Na vrchol putovaly v krosnách pivní sudy i děti

Veřejnosti se v sobotu otevřel vysílač a horský hotel Ještěd. Oslavy 44. výročí jeho otevření začaly už dopoledne. Organizátoři připravili outdoorové aktivity u Beranovy cesty, tradiční závod ve vynášení pivních sudů, závod s dětmi na zádech do vrchu nebo koncerty. Výjimečně se lidé také mohli podívat dovnitř vysílače.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na Ještěd

Letecký pohled na Ještěd | Foto: Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Zdeněk Fiedler

Návštěvníci měli možnost prohlédnout si běžně nepřístupné prostory: technické zázemí vysílače, strojovnu, kabinové lanovky a hotelové pokoje.

„Předpokládáme, že skupiny budou chodit opět po deseti lidech po patnácti minutách, takže by se mělo dostat zhruba na 500-600 návštěvníků. Jakmile bude vyčerpán počet, tak už bohužel dál pouštět nemůžeme,“ varovala předem v rozhovoru pro Radiožurnál vedoucí oddělení cestovního ruchu Libereckého kraje Eva Hornová.

Tradiční výšlap na Ještěd se sudem piva | Foto: ČTK

Na Ještěd vozily návštěvníky po celý den historické tramvaje a autobusy za zvýhodněné jízdné.

Ondrovi se krosna nelíbila

Při tradičních oslavách otestovali novou adrenalinovou disciplínu. Spolu s pivními sudy vynesli rodiče v krosnách na vrchol 1012 metrů vysoké hory také pět dětí. Ne všem se to ale líbilo. Nejhlasitěji protestoval dvouletý Ondra. Nelíbilo se mu, že ho nese táta. Je to hrozný mamánek, poznamenala jeho matka Romana Prošková. I když sama v minulosti na Ještěd několikrát vystoupala s 15litrovým sudem piva, na výstup s 15kilogramovou ratolestí si dnes netroufla.

"Už se na to vůbec necítím, nemám na to. S Ondrou jsem to ale dala, když mu byli asi dva měsíce, to jsem ho měla v šátku. V šestinedělí ve mě byla ještě plná síla a nějaký ten adrenalin a ty hormony, takže jsem to s ním vyšla. Od té doby jsem to ale nešla," poznamenala mladá matka. Proto dnes na vrchol se vzpouzejícím se synkem na zádech vyrazil táta, který měl přeci jen víc síl. "Už nemám tu kondici, jako když jsem pravidelně sportovala," přiznala Prošková.

Nový fenomén v Jizerských horách. Noční běžkování s čelovkami láká stovky lidí

Číst článek

Netradiční soutěž ve výstupu na Ještěd se sudy piva se uskutečnila poprvé v roce 2003, a od té doby se koná každoročně s jedinou výjimkou. Při výstupu musí účastníci zdolat převýšení zhruba 400 metrů. V hlavní kategorii vynášejí muži plné padesátilitrové sudy, které váží zhruba 63 kilogramů. Nejrychleji se z mužů nahoru dostal v roce 2013 Zdeněk Pácha, potřeboval k tomu 37 minut. "Jeho rekord nebyl ani dnes překonán," řekl ČTK Pavel Schneider z Jizersko-ještědského horského spolku, který tradičně výstupy organizuje.

Rekord dne

"Rekord ale padl v 30litrových sudech, Milan Marhan ho nahoru donesl v čase 33:43. Většinou chodil 50litrové sudy, letos se ale nějak necítil, tak šel třicítku," poznamenal Schneider.

Kromě piva se na Ještěd tradičně nosí i malé děti | Foto: ČTK

Účast v letošním závodě byla podle něj nejvyšší v historii hlavně díky nové kategorii. Celkem vyrazilo na vrchol 16 borců, z toho pět jich neslo děti, které byly lehčí než sudy. Dva muži s padesátilitrovými sudy cestu vzdali. "Přecenil jsem se, to bych nedal, ten sud váží skoro jako já," poznamenal Tomáš Kučera, který na Ještěd vyrazil se sudem poprvé. Po pár metrech pochopil, že do strmého kopce s takovou zátěží vyjít nedokáže.

Výstupy na Ještěd byly jen jednou z celé řady akcí k oslavám, které připomínají 44. výročí otevření vysílače a horského hotelu na jeho vrcholu. Jedno z nejoriginálnějších architektonických děl v zemi slouží od roku 1973. Stavba je národní kulturní památkou a lidé ji v anketě zvolili českou stavbou 20. století. Na horu dnes pěšky i lanovkami vyrazily stovky lidí, aby využily možnosti prohlédnout si jindy nepřístupné prostory vysílače. Návštěvníkům se otevřely i renovované pokoje, bar a salonek hotelu nebo strojovna kabinkové lanovky.

Lucie Fürstová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme