Trump nenavštíví izraelskou pevnost Masada. Nechtěl jet lanovkou a úřady mu nedovolily vrtulník

Americký prezident Donald Trump je na své první návštěvě Izraele. Podle původního programu se měl v úterý vydat na jedno z nejsymboličtějších míst izraelských dějin - starověkou pevnost Masada. Trump ale výlet zrušil. Izraelské úřady totiž podle amerických médií nedovolily, aby jeho vrtulník přistál přímo na dva tisíce let staré památce. A možnost vyjet na ní lanovkou americký prezident údajně odmítl. Trump tak přišel o jeden z nejúchvatnějších pohledů, který Izrael nabízí.

Tento článek je více než rok starý.

Masada/Izrael Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská pevnost Masada.

Izraelská pevnost Masada. | Zdroj: Wikimedia Commons

Pevnost Masada nechal vybudovat král Herodes Veliký v prvním století před naším letopočtem. Její stavitelé využili jedinečných přírodních podmínek - náhorní plošinu, která se nad okolní Judskou poušť zvedá stovky metrů vysoko. Nejen proto je Masada zařazená na seznam světového dědictví UNESCO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Donald Trump nenavštíví jedno z nejdůležitějších míst izraelských dějin.

Po obsazení Jeruzaléma Římany se Masada stala posledním místem odporu židovských povstalců, jak UNESCO připomíná v propagačním videu. Pevnost bránila zhruba tisícovka lidí. Tři roky odolávala desetinásobné přesile. Římané museli vybudovat obrovský násep, aby se k pevnosti v roce 70 dostali. Židé nakonec raději spáchali hromadnou sebevraždu, než aby se nechali zajmout Římany.

„Stále je tam v těch místech cítit něco zvláštního. Je to legenda o hrdinství, která vypráví o lidech, kteří dali přednost smrti před otroctvím," řekl Radiožurnálu Nachman Ben Yehuda z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Pevnost i násep Římanů se dochovaly dodnes.

Obrovské symboliky místa dodnes využívá izraelská armáda pro ceremoniály. Mladí kadeti a kadetky v pevnosti skládají vojenské přísahy. Na vrchol náhorní plošiny se dostávají v noci s pochodněmi náročnou Hadí stezkou. A slibují nejen věrnost Izraeli, ale také že Masada už nesmí nikdy padnout.

Donald Trump vyráží na svou první zahraniční cestu. Problémy se šéfem FBI nechává doma

Číst článek

Masada je také oblíbená atrakce pro turisty. Na vrchol nemusí šplhat, ale využívají pohodlí lanovky. „Navšítvil jsem Izrael mnohokrát, je důležité vědět, odkud pocházíme. Tady jsou naše kořeny," říká Francouz židovského původu Gilles Tabais.

Masadu ale nevyhledávají jen Židé. Zajímavá je například unikátním starověkým systémem pro zásobování vodou a také úchvatným výhledem do pouště a na nedaleké Mrtvé moře - vůbec nejnižší místo naší planety.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme