Turistická sezona překonala předcovidový rok. V hotelech i kempech se ubytovalo osm milionů lidí

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním třetím čtvrtletí ubytovalo 7,9 milionu lidí, o 7,9 procenta víc než před rokem. Přibylo zahraničních i domácích hostů. Noclehů bylo 21,4 milionu, meziročně o pět procent víc. Výsledky hlavní turistické sezony poprvé překonaly předcovidový rok 2019. Pandemie covidu-19 a opatření proti šíření nákazy zejména v letech 2020 a 2021 výrazně omezovaly cestovní ruch.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vodáci v kempu, ilustrační foto

Počet noclehů se zvýšil u zahraničních hostů téměř o 19 procent zhruba na 7,4 milionu nocí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Celková návštěvnost v letní sezoně poprvé překonala výsledky z předcovidového roku 2019,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Roman Mikula. Počet příjezdů byl proti roku 2019 vyšší o 4,3 procenta, počet přenocování překonal rok 2019 o 2,4 procenta.

‚Přestěhovali se jinam, zmizeli.‘ Ochránci jsou nešťastní z elektrokol, ruší zvířata a poškozují přírodu

Číst článek

„Letošní počty ubytovaných Čechů byly bezmála o 15 procent vyšší než před čtyřmi roky, stále ale chybí asi desetina zahraničních hostů,“ dodal Mikula.

Ubytovaných z ciziny od července do září proti loňsku přibylo o víc než pětinu na tři miliony, domácích hostů přijelo víc než 4,8 milionu, tedy zhruba o procento víc než před rokem.

Počet noclehů se zvýšil u zahraničních hostů téměř o 19 procent zhruba na 7,4 milionu nocí, přenocování lidí z Česka ale meziročně ubylo o procento na 14 milionů.

Návštěvnost hotelů se v hlavní sezoně meziročně zvýšila o 10,9 procenta a penzionů o 6,1 procenta.

Provozovatelé kempů hlásili horší sezonu než před rokem z hlediska domácích turistů, kteří tvoří 85 procent jejich klientely. Čechů v kempech ubylo o 3,4 procenta a počet jejich přenocování klesl o 7,3 procenta.

„Do kladných čísel se kempy dostaly až v září, které bylo letos teplotně nadprůměrné,“ upozornil ČSÚ. Návštěvnost kempů tak nakonec meziročně vzrostla zhruba o procento.

Sněžku navštíví až 10 tisíc turistů denně. Polská lanovka přesto nereguluje počet cestujících

Číst článek

Nárůst ze zahraničí

Počet ubytovaných vzrostl ve všech krajích Česka, především díky zahraniční klientele. Domácích hostů v některých krajích meziročně ubylo a také jejich počty přenocování se meziročně snížily.

Mírný pokles návštěvnosti domácí klientely se týkal takřka poloviny krajů, uvedli statistici.

Zahraničních hostů bylo ve třetím čtvrtletí nejvíc z Německa, stále tvořili více než pětinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních.

Proti loňsku se počet příjezdů Němců zvýšil o 19,2 procenta na 690 000. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili s 286 000 ubytovanými Poláci, meziročně to bylo o 16,5 procenta víc. Třetích Slováků přibylo o 8,4 procenta na 282 000 hostů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme