UNESCO rozdělilo Izraelce, na seznam památek kulturního dědictví zařadilo město Hebron

Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se objevilo celé staré město v Hebronu. Včetně tamní hrobky patriarchů. Izraelci nejen na sociálních sítích krok hodnotí jako morální kaňku, nebo píší o tom, že agentura kulturního dědictví dokázala to, co nikdo jiný: sjednotit proti sobě všechny Izraelce. Reagovali i izraelští politici, kteří hrozí, že přestanou UNESCO finančně podporovat.

Hebron Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hebron je místo, kde by měl být podle Bible pohřben praotec Izraele a všech monoteistických náboženství Abrahám. Hrobka patriarchů je přitom hlavním jablkem sváru mezi hebronskými silně zradikalizovanými komunitami - židovskou a palestinskou.

Palestinci rozhodnutí UNESCO vítají, Izraelce ale naopak pobouřilo. V rezoluci, kterou navrhly arabské státy, se o Hebronu a jeho hrobce patriarchů mluví jako o palestinské památce.

Podobně jako v nedávné obdobné rezoluci o jeruzalémské Chrámové hoře není v dokumentu žádná zmínka o jejich židovských kořenech. Izraelští politici proto UNESCO obviňují z antisemitismu a z toho, že popírá historii.

Hrobka patriarchů je teď navíc na seznamu ohrožených památek, což znamená, že o její budoucnosti bude UNESCO hlasovat každý rok. Tentokrát rezoluci podpořily dvě třetiny hlasujících států - konkrétně 12. Proti byly tři a šest se zdrželo.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme