V chorvatských věznicích skončí každoročně desítky Čechů, nejčastěji za napadení policistů a drogy

Každý rok v chorvatských věznicích skončí desítky Čechů, vloni jich bylo 50, předloni 46. Nejčastěji je to za držení či prodej drog, ale také za napadení policisty. V každém případě mají nárok jak na soudního tlumočníka, tak i na advokáta, navíc zdarma.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana

Marihuana | Foto: CC0 Public domain, pixabay.com, noexcusesradio

„Populární pláž Zrče na ostrově Pag je známá jako chorvatská Ibiza, hodně drog, tance a alkoholu. Někteří mají pocit, že v anonymním prostředí ciziny se dají vydělat i nějaké peníze, takže si přivezou větší množství drog než malé a snaží se ho prodat," říká pro Radiožurnál soudní znalkyně Barbora Veselićová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tresty za držení a předprodej omamných látek i kauce jsou v Chorvatsku dost vysoké.

Slunce praží, blankytně modré moře je poseté lehátky i jachtami a v okolních barech to žije už od dopoledních hodin. Mezi hosty jsou však právě v nejvyhledávanějších letoviscích i policisté, ovšem inkognito, v civilu.

„Všechno tohle sledují. Tresty za držení a přeprodej omamných látek jsou dost vysoké," dodává Veselič, podle které není v této souvislosti výjimkou ani napadení neuniformovaného policisty.

„Samozřejmě musí prokázat, že jsou skutečně policisté, ale ve tři čtyři hodiny ráno, kdy už je hodně návštěvníků pod vlivem, je těžké říct, zda průkaz viděli, byl nebo nebyl jim ukázán. Každý druhý víkend během letní sezony se nám stává, že přijdou někteří zadržení," doplňuje Veselićová.

Dovolená v Chorvatsku letos podraží, výhodnější naopak budou cesty za exotikou

Číst článek

Zároveň varuje před tím, aby se lidé nespoléhali na přeplněnost chorvatských věznic a snahu úřadů posílat za mříže co nejméně hříšníků.

„Chorvati se snaží nedržet cizince ve vězení, ale nechají je se vykoupit za kauce a ty jsou dost veliké," popisuje. Kauce se pohybují mezi pěti až deseti tisíci eury, v přepočtu tak můžete zaplatit až 260 tisíc korun. Jak ale podotýká kolegyně Barbory Veselič, Monika Sunarová, výše trestu se také odvíjí od množství a druhu drog.

Každý cizinec, který se v Chorvatsku dostane do střetu se zákonem, má však právo na tlumočníka, upozorňuje Sunarová. Výpověď bez tlumočníka, kdy člověk přesně nerozumí, o co jde, podle ní komplikuje vyřešení případu. Proto apeluje na to, aby zadržení na tlumočníkovi trvali.

Čeští vykradači aut

Právem cizince je i kontaktovat zastupitelský úřad. A důležité je i to, že zadržený neplatí ani soudního tlumočníka, ani advokáta, kterého mu přidělí stát. Samozřejmě pokud si nechce vybrat vlastního. Nejistější však je se jakékoli nezákonné činnosti vyhnout.

Pozor je třeba dávat i na osobní věci, které zůstávají v autech. Chorvatská policie totiž také varuje před českým gangem vykradačů aut, který používá rušičku dálkového zamykání. Proto se vždy ručně ujistěte, že máte svůj vůz skutečně zamčený.

 

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme