Houby, uran a ledové sklepy. Geolog Cílek popsal, co ho fascinuje na středočeském podzemí

Podzemí, to nejsou jenom poklady, trpaslíci a romantické příhody, ale také houby, bakterie, ledové sklepy a doly. Podzemím se věnuje český geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek. Právě s ním si moderátorka Lucie Výborná povídala o tom, co všechno zajímavého se můžeme dozvědět z nové knihy Podzemní památky středních Čech.

Tento článek je více než rok starý.

Host Lucie Výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Střední Čechy jsou krajem, který je stále více ničený, ale zároveň je to nesmírně bohaté místo a civilizační ohnisko, a to po dobu několika posledních tisíc let,“ zdůrazňuje Václav Cílek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor

V současné době je z podzemních děl v regionu nejvíce důležitý vodovodní přivaděč Želivka. „Bez metra vydržíme dlouhou dobu, ale bez vody z Želivky jen pár dní,“ vyzdvihuje.

A proč se jedna z kapitol věnuje ledu, ledařům a velkým sklepům? „Led byl těžený na rybnících, na Vltavě, a rozvážen do velkých sklepů,“ vysvětluje důvody, proč led je jedna z instancí, na které jsme závislí – lov, studené pivo, zvěřina a maso znamená potřeba ledového sklepa.

Hon za uranem

Kniha se rovněž zabývá příběhem českého uranu. Klíčem k tomu, aby na konci druhé světové války Sovětský svaz neztratil mocenské postavení, byl uran. A Jáchymov byl v té době jediný důl na světě připravený k větší těžbě uranu. „Začíná hon za uranem,“ přibližuje.

Václav Cílek se na komodity obecně dívá z civilizačního pohledu – jíme teplé maso, tak potřebujeme sůl. „Obchod se solí je záležitost několika tisíc let,“ zdůrazňuje s tím, že dnes to, co přebírá roli strůjce nebo ničitele civilizace, je uhlí, oxid uhličitý, fosilní paliva nebo ropa.

„To, co v tuto chvíli neobejdeme, je energetika, to znamená nízkoemisní uran nebo více emisní uhlí a fosilní paliva,“ podotýká.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiozáznamu. 

prh, Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme