Stezka Valaška na Pustevnách se otevírá. Starostové se bojí davů lidí s auty

Součástí Stezky Valašska je zřejmě nejdelší skleněná vyhlídková plošina v Evropě nebo 150 metrů dlouhý zavěšený „himálajský“ chodník. Turisté na Pustevnách budou mít nyní možnost podívat se do okolí pěkně z výšky.

Tento článek je více než rok starý.

Pustevny Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stezka Valašska na Pustevnách se otevírá

Stezka Valašska na Pustevnách se otevírá | Foto: Michal Polášek | Zdroj: Český rozhlas Ostrava

Nad známým horským centrem vyrostla během dvou let Stezka Valaška, dřevěný chodník zakončený vyhlídkovou věží. Otevře se ve středu. Lokalita přitom hlavně v létě trpí pod náporem návštěvníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turisté uvidí Pustevny z výšky. Stezka Valaška se otevírá

„Snažili jsme se stezku zasadit do přírody, aby nemusela ustupovat. Takže pro 610 metrů dlouhou stezku padlo kolem 10 zdravých stromů a asi 15 stromů, které už měly zlomené špičky nebo byly na základě dendrologického posudku špatné. Věž je vysoká 22 metrů,“ uvedl jednatel společnosti Beskydská panoramata Petr Káňa.

Součástí stezky je zřejmě nejdelší skleněná vyhlídková plošina v Evropě nebo 150 metrů dlouhý zavěšený „himálajský“ chodník.

Kvůli suchu se totiž letos na Pustevnách nelyžuje a počet návštěvníků klesl. V jiných částech roku to ale bude horší. | Foto: Michal Polášek | Zdroj: Český rozhlas Ostrava

Plány na stezku vznikaly pět let, stavět se začala v létě roku 2017. Stezka se budovala se souhlasem památkářů, aby nenarušila krajinný ráz Pusteven. Stavba musela být přerušena například kvůli hnízdění ptáků. Celkové náklady dosáhnou zhruba 50 milionů korun.

„Musela se udělat studie o krajinném rázu, jeden její závěr byl, že musíme věž snížit. A my jsme udělali ještě něco nadstandardního. Věž je ještě zapuštěná do terénu směrem dolů, takže nevyčnívá,“ uvedl další jednatel společnosti Beskydská panoramata Zdeněk Kořistka.

Pomocný ostravsko-opavský biskup Martin David řekl, že biskupství vstoupilo do projektu jako hlavní investor mimo jiné proto, že stezka stojí na jeho pozemcích.

Turisté na Pustevnách budou mít možnost podívat se do okolí pěkně z výšky. Stezka Valaška se otevře příští týden. | Foto: Michal Polášek | Zdroj: Český rozhlas Ostrava

„Druhý důvod: Stezka Valaška je turistická atrakce, která dostane lidi, rodiny z domovů do přírody,“ řekl David.

Starosta Jiří Novotný z Trojanovic je z nové atrakce trochu rozpačitý. Pozitivní vliv může mít podle něj v zimě.

Kvůli suchu se totiž letos na Pustevnách nelyžuje a počet návštěvníků klesl. V jiných částech roku to ale bude horší. „Lokalita, která je přetížená, bude možná přetížená ještě více. Je krize s parkováním. Lidé si zvykli prostě všude dojet auty,“ uvedl Novotný.

Michal Polášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme