V nádražním podchodu v Londýně se konala vánoční party. ‚V noci sem ale radši nechoďte,‘ radí místní

Posprejované podchody pod kolejemi bývají místem, kterým chtějí lidé jen rychle projít. Ale některé můžou sloužit i k jiným účelům. To je příklad rozměrného podchodu pod londýnským nádražím Waterloo, který letos místní využili jako místo vánočního večírku. Zúčastnil se ho i Štěpán Sedláček.

Zápisník zahraničních zpravodajů Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bikesharing v Londýně v okolí stanice Waterloo

Podchod u londýnského nádraží k trávení času neláká. Mění se to jen před Vánoci. | Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Adrian Scottow

Lidé čekají, až ohlásí číslo nástupiště, nebo spěchají na vlak, další si krátí čas návštěvou různých obchodů a kaváren. Waterloo Station patří k nejvytíženějším nádražím v Londýně. 

Mnozí z lidí, kteří tudy projdou, ale netuší, co se skrývá pod ním. A teď nemám na mysli stanici metra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisník Štěpána Sedláčka

Stačí vyjít ven a po několika desítkách metrů sestoupit po schodech do velkého tunelu. Ten funguje jako dlouhý podchod pod železnicí ústící do ulice Leake street. Mají to tady v oblibě zejména tvůrci graffiti, kteří posprejovali stěny i strop fascinujícími barevnými výtvory. Tady jim to úřady tolerují.

Peníze na dobrou věc

17. prosince od pěti do devíti hodin večer v jindy potemnělém tunelu zavládla docela jiná atmosféra. Jednu stěnu lemuje dlouhá řada stánků s občerstvením a pitím, světýlka i fukary na pěnový sníh, kolem korzují návštěvníci a v nejširším místě tunelu je vánoční kabaret, kde právě probíhá soutěž pod taktovkou herce Alexandra Luttleyho v červeném skřítkovském kostýmu.

Šperky z černého dubu, čaj i tradiční jídlo. Vánoční trhy v Belfastu nabízejí od všeho něco

Číst článek

K mikrofonu se dostanou děti i dospělí a za odměnu dostanou čokoládu. Kromě toho si tady lidé můžou u stánku zdarma uplést adventní věnec nebo se zkusit postavit za mixážní pult.

Tahle akce v tunelu se jmenuje Miracle on Leake street, tedy zázrak na Leake street. Koná se už poněkolikáté a vstup je zdarma. Ale i tak se mnozí z návštěvníků zastaví u dvou dam, které u ústí tunelu vybírají peníze do rudých kbelíků s nápisem Waterloo Action center. 

Panovnice Marie Terezie bdí nad jedním z vídeňských trhů, odkud se line sladká vůně medu a svíček

Číst článek

„Ty peníze jsou pro na charitativní akce místního komunitního centra. Na akce pro staré lidi, děti i bezdomovce,“ vysvětluje paní Susanna. „Jeden den jsou tam například k dispozici právní poradci. Každý čtvrtek se může přijít poradit každý zdarma. Také tam pořádají různé večeře. Zaslouží si každou penci, kterou dostanou.“

Její kamarádka Benita dodává, že tam je k dispozici také knihovna, pořádají dílny, taneční večery a dělají toho hodně pro místní obyvatele. Každý den je tam nějaká událost, které se můžou zúčastnit.

Kabaret vystřídalo promítání amerického filmu Vánoční skřítek a pomalu se blíží devátá hodina. To znamená, že tenhle vánoční zázrak pomalu končí a tunel se vrátí do svého běžného režimu.

Vánoční zázrak

Georgovi je 22 a tunelem prochází docela často. Obdivuje nasvícené, posprejované zdi, které se neustále mění. Ale pozdě večer se prý tunelu raději vyhýbá.

„Jednou jsem tudy šel po pozdě večer a narazil jsem na skupinu teenagerů. Pili vodku z lahve a ani to ničím nezapíjeli. Jestli se chcete vyhnout pokřikování a opilcům, tak bych se tomuhle místu po desáté vyhnul,“ radí mladík s tím, že tady ale přibývá různých akcí. Na okraji tunelu už funguje kavárna i klub.

Vánoční zázrak se ale pod Waterloo koná jen jednou za rok.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme