Panovnice Marie Terezie bdí nad jedním z vídeňských trhů, odkud se line sladká vůně medu a svíček

Včely teď sice v parcích, polích a lesích nepotkáme, ale s jejich dílem se můžeme setkat alespoň na vánočních trzích. Med a produkty z vosku na sebe mezi ostatními stánky poutají pozornost svou vůní. Na jeden z vídeňských trhů, ten pod sochou Marie Terezie, se vypravil i redaktor Radiožurnálu.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Vídni jsou vánoční trhy skoro na každém volném prostoru. Před katedrálou svatého Štěpána nebo před radnicí je dokonce i ledové bludiště. Ale jen nad jedním trhem bdí slavná panovnice Marie Terezie. Je to trh, který se nachází na náměstí mezi kulturně-historickým a přírodně-historickým muzeem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Pavla Nováka z vánočních trhů ve Vídni

Přímo pod pomníkem Marie Terezie je stánek firmy Wald und Wiese (v překladu Les a louka, pozn. red.). V něm jsou k dostání produkty, na kterých pracovaly tisíce a tisíce božích tvorů. Jedná se o výrobky ze včelího vosku a také různé medové pochutiny. Ve stánku rodinné firmy pracuje snacha paní majitelky Marianne Wilhelmová.

„Svíčky z včelího vosku mají různé vánoční motivy, jsou to buď vánoční stromky, nebo na sobě mají různé reliéfy. Svatou rodinu nebo Marii s Ježíškem znázorňují velké svíčky. Ale vyobrazují třeba i to, jak sv. Jiří zabíjí draka,“ popsala Wilhelmová pro Radiožurnál.

Snacha majitelky firmy Marianne Wilhelmová | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Svíčky ze včelího vosku jsou podle paní Marianny Wilhelmové zvláštní tím, že vydrží déle než ty parafínové, krásně voní a vytváří krásnou vánoční atmosféru.

Med i vosk nasbírala firma Wald und Wiese v různých částech Rakouska i Německa. Podle Wilhelmové je med výborným vánočním dárkem, protože obsahuje složité cukry, které dodají energii i vitamíny, jež člověk v zimě potřebuje. Také můžou být skvělým dárkem pro někoho, kdo má narozeniny právě v zimě.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme