Velikonoční akce oživí v Královéhradeckém kraji zámky, klášter i skanzen

Různé velikonoční programy oživí v Královéhradeckém kraji zámky, klášter v Broumově, skanzen v Krňovicích na Hradecku či muzeum v Rokytnici v Orlických horách. Návštěvníci se mohou těšit na velikonočně vyzdobené prostory či řemeslnické dílny. Hrad a zámek Staré Hrady na Jičínsku chystá na Velikonoce pohádkový dračí program.

Velikonoce Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoční programy oživí v Královéhradeckém kraji zámky, klášter v Broumově či muzeum v Rokytnici v Orlických horách. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Skanzen Krňovice na Hradecku připravil velikonoční program na 31. března a 1. dubna. „Návštěvníci budou moci zhlédnout velikonočně vyzdobené interiéry a poslechnout si, jak prožívali Velikonoce naši předci. Program bude doplněn o oblíbené dílničky. Tradičně se bude péct chleba,“ uvedla správa skanzenu na webu. Děti se v případě pěkného počasí budou moci povozit na koních.

Šrámkův statek v Pileticích u Hradce Králové si Velikonoce připomene od 29. března do 2. dubna. V areálu lidové architektury bude výstava velikonočních kraslic a jarních zvykoslovných předmětů ze sbírek Spolku lidové tvorby Hradec Králové.

Jeho členky předvedou i některé techniky zdobení kraslic a další lidová řemesla. Součástí budou ukázky velikonočních výrobků a jarních dekorativních předmětů vytvořených hradeckými školáky.

Pestrobarevná dračí vejce

Na pohádkovou tematiku zaměřený hrad a zámek Staré Hrady na Jičínsku připravuje od čtvrtka 29. března do pondělí 2. dubna program Dračí Velikonoce.

„Lidé uvidí pestrobarevná dračí vejce. Budou moci ochutnat sváteční lektvary, utrejchy a dobroty našich čarodějnic a princezen. Připravené budou soutěže a hry pro děti i dospělé,“ uvedli pořadatelé. V sobotu 31. března budou na Starých Hradech velikonoční slavnosti vína, čokolády a medoviny.

Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic na Hradecku zahájil velikonoční program už v sobotu a do 2. dubna si jeho návštěvníci mohou prohlédnout velikonočně vyzdobené komnaty zámku a dozvědět se o historii Velikonoc, technikách zdobení vajíček a významu dnů velikonočního týdne.

Zámecká kuchyň jim k tomu uvaří sváteční bílý punč. Správa zámku upozornila, že od 26. do 28. března bude prohlídka možná jen pro předem ohlášené skupiny. Velikonoční výzdoba zpestří od 30. března do 2. dubna také prohlídky zámku v Opočně na Rychnovsku.

Hledání ztracených kuřátek

Klášter v Broumově na Náchodsku připravil na velikonoční neděli 1. dubna pátý ročník hledání ztracených kuřátek. „Pro děti bude připravena dobrodružná výprava a každý hledač dostane sladkou odměnu. Přihlašování hledačů bude do 11:30. V Café Dientzenhofer bude dopoledne učení se pletení pomlázek a zdobení kraslic,“ uvedla správa kláštera.

Tvořivá dílna s velikonoční tematikou bude v sobotu 31. března i v Muzeu Orlických hor v areálu Sýpka v Rokytnici v Orlických horách.

„K dispozici budou předem připravená vyfouknutá vejce, z nichž si návštěvníci za pomoci temper, vosku, slámy či drátku vyrobí kraslice. Těmi si budou moci ozdobit jarní osení, které si odnesou domů,“ uvedla Martina Pajerová z muzea. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vedle pletení pomlázek i paličkování, drátování a plstění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme