Prodloužený velikonoční víkend bude v Libereckém kraji bohatý na akce

Na akce bohatý bude prodloužený velikonoční víkend v Libereckém kraji. K lyžování budou stále lákat horská střediska, sezona začne pro hrady a zámky a uskuteční se i tradiční oblíbené velikonoční akce, jako jsou pašijové hry v České Lípě či Vajíčkovník v Dolní Řasnici na Liberecku.

Velikonoce Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na akce bohatý bude prodloužený velikonoční víkend v Libereckém kraji (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Sněhu na horách je stále dostatek, a tak většina středisek v Jizerských horách i západní části Krkonoš bude příští týden o víkendu v provozu. Zároveň už budou přístupné i hrady a zámky, řada z nich chystá k Velikonocům doprovodný program.

Na zámku Sychrov se oblíbené trhy konaly už tento víkend, hrad Grabštejn a zámek Lemberk budou od 30. března do 2. dubna lákat na speciální prohlídky velikonočně vyzdobených interiérů.

Na Lemberku budou také ukázky velikonočního slavení a zvyků šlechty. Mimořádně prohlídky běžně nepřístupných prostor v prvním patře nabídne o prodlouženém víkendu zámek Zákupy.

Trhy v Liberci

Na velikonoční akce lákají i města, trhy před libereckou radnicí začaly už tento pátek a potrvají až do neděle 1. dubna. Součástí trhů je i každodenní doprovodný program s koncerty a pohádkami. Na závěr bude benefiční běh centrem města.

Trhy s velikonočními dílnami v příštím týdnu bude mít i sousední Jablonec nad Nisou. Doprovodný program třídenních slavností se ponese ve folklórním duchu.

Tradiční akcí budou v pátek 30. března pašijové hry na vodním hradě Lipý v České Lípě v podání Ochotnického spolku Lípa. Tradičně připomínají poslední pozemské dny Ježíše Krista. O den později bude 15. ročník Vajíčkovníku v Dolní Řasnici.

Akce navazuje na snad 2800 let starou lidovou tradici. Obcí půjde až ke statku Český svět v sobotu průvod masek, které strašením budou zahánět zimu. „Kolem stromu Vajíčkovníku je pak slavnost s programem především pro děti,“ dodal organizátor Milan Maršálek.

Tradiční velikonoční akcí zahájí letošní sezonu také v sobotu Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Na statku bude řemeslný jarmark s vynášením Smrti do Jizery. Smrtku neboli Mařenu si budou moc děti vyrobit v tvůrčí dílně. Mařena - smrtka dříve symbolizovala zimu, a proto musela ze stavení pryč.

„Její figurína se zhotovovala ze dřevěné hole, obalené slámou. Oblékala se do dívčí košile, ozdobené fábory, věnci, papírovými květinami a korály z bílých vyfouknutých vajec a šnečích ulit,! řekla za organizátory Marcela Beranová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme