V Ostravě se o Velikonocích bude zdobit kraslicovník, v Českém Těšíně světit pokrmy

Hledání velikonočního zajíčka mezi modely evropských staveb v ostravském areálu Miniuni, svěcení velikonočních pokrmů v Českém Těšíně na Karvinsku či zdobení kraslicovníku v Ostravě-Porubě - v Moravskoslezském kraji se chystají desítky akcí spojených s oslavou Velikonoc a příchodu jara. Na řadě míst se konají i velikonoční trhy. Jejich součástí jsou koncerty, vystoupení dětských divadel či ukázky lidových zvyků a řemesel.

Velikonoce Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě se o Velikonocích bude zdobit kraslicovník, v Českém Těšíně světit pokrmy (ilustrační foto) | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V Opavě Velikonoční trhy začaly už 15. března. Stejně jako v minulých letech se vedení města, které akci organizuje, zaměřilo na mix koncertů, lidových velikonočních tradic a ukázek řemesel.

Lidé se tak mohli například účastnit rozdávání dárků velikonočním zajíčkem či vynášení Mařeny. V neděli 25. března se na opavském Dolním náměstí slavila Květná neděle s vítáním jara, lidovými řemesly a cimbálovou muzikou. Ve čtvrtek 29. března program vyvrcholí koncertem orchestru Gangsters og Swing.

Požehnat velikonočním pokrmům si mohou nechat obyvatelé a návštěvníci Českého Těšína 31. března. „Je to tradice, kterou se v porevoluční době daří úspěšně obnovovat,“ řekla mluvčí města Dorota Havlíková.

Dodala, že zájemci se sejdou v 09:00 před kostelem v Masarykových sadech. Přinést mohou například vajíčka, sladké pečivo, velikonoční beránky, uzeniny, či chleba. Ale i suroviny, ze kterých teprve budou péct či vařit.

Velikonoční strom v Porubě

Už podruhé budou obyvatelé ostravského obvodu Poruba zdobit speciální velikonoční strom, kterému se rovněž přezdívá kraslicovník či skořápkovník. Strom bude stát u Alšova náměstí.

„Kraslice mohou lidé nosit do Informačního centra Poruba na Hlavní třídě. Popřípadě pomoci i se samotným zdobením v odpoledních hodinách 26. března,“ řekl mluvčí obvodu Martin Otipka.

Velikonoční lidový jarmark s ukázkami řemesel a prodejem uměleckých výrobků se konal v neděli 25. března v areálu Slezskoostravského hradu. Návštěvníci se zde mohli naučit plést velikonoční pomlázku, mohli také sledovat ukázky lidových zvyků, namalovat si vajíčko nebo načerpat inspiraci jak nazdobit vázy, vajíčka, košíčky a jiné tradiční výrobky. Hlavně pro děti byl připraven program v nedalekém areálu zmenšených staveb Miniuni, kde si nejmenší mohou najít svého velikonočního zajíčka.

26. března začal na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě tradiční velikonoční jarmark. Ve středu náměstí bude stát bříza ozdobená kraslicemi. Prostor se promění ve vesnický dvorek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme