Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Velikonoční akce mají v Olomouckém kraji památky, muzea i radnice

V Olomouckém kraji si budou moci užít velikonoční atmosféru během nadcházejícího prodlouženého víkendu lidé na hradech, zámcích, ale i v muzeích či na náměstích. Chystají se tam pro ně jarmarky, velikonoční prohlídky i ukázky řemesel. Zapojit se budou moci i samotní návštěvníci. Na mnoha místech jsou plánovány tvůrčí dílny, lidé si budou moci vyrobit velikonoční pomlázky nebo si vyzdobit vajíčka

Velikonoce Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na náměstí v Hranicích v Olomouckém kraji měli loni kraslicovník | Foto: Tomáš Frait / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na Helfštýně je program naplánován od pátku do pondělí. Hrad obsadí tradičně řemeslníci. Letošní podobu ovlivní rekonstrukce hradního paláce, akce tak bude soustředěna do galerie na druhém nádvoří a v tzv. Pekárně na třetím nádvoří.

„Součástí programu budou ukázky řemesel, která si budou moci návštěvníci také sami vyzkoušet. Malérečky představí různé techniky zdobení kraslic, košíkář z proutí vyčaruje různé dekorační předměty a chybět nebude ani paličkování či drátkování,“ řekl kastelán Jan Lauro. Lidé uvidí také kováře při práci a divadelní představení.

Správa hradu upozorňuje návštěvníky na vhodnou obuv, a to s ohledem na pokračující rekonstrukci paláce. „Cesta spojující jednotlivá nádvoří je od zahájení prací rozježděná a blátivá, velkou část třetího nádvoří zabírají hromady suti a kamení. Místo společenského oblečení se bude hodit něco vycházkového a bez pevné obuvi se na Helfštýně ještě nějaký čas návštěvníci neobejdou,“ podotkl kastelán.

Prohlídky hradů

Na Bouzově se budou moci lidé vydat na prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem, připraveny budou také výtvarné dílny. Velikonoční prohlídky chystá i hrad Šternberk, který bude otevřený od pátku do pondělí.

„Vrcholem bude již tradičně sobotní velikonoční jarmark plný tvořivých dílen pro děti i rodiče. V prostorách hradu budou připraveny tvořivé dílny zaměřené na výrobu tradičních velikonočních předmětů,“ uvádí správa hradu na svých stránkách. Vyhledávanou akci doplní na dolním nádvoří ukázky dravců.

Velikonoce v Kralici na Hané v Olomouckém kraji | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Velikonoce si budou moci užít i návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem, který přivítá návštěvníky v jarně vyzdobeném interiéru. Podle kastelána Martina Váni čekají zájemce o prodlouženém víkendu kostýmované velikonoční prohlídky, ale i výroba květin, košíčků a dekorací ze dřeva či pletení pomlázek a zdobení vajíček voskovkovou technikou.

Velikonoce v muzeu

Na Velikonoce se chystají rovněž muzea. V litovelském muzeu bude v sobotu připraven velikonoční jarmark, kde se mohou lidé zapojit do výroby velikonočních dekorací. V šumperském muzeu si lze velikonoční tradice připomenout již na Zelený čtvrtek.

Návštěvníci si budou moci uplést pomlázku, ozdobit kraslice či vyrobit méně tradiční velikonoční dekorace. „Dozvědí se také zajímavosti o původu svátků, jejich křesťanské tradici i o tom, proč Velikonoce putují v kalendáři,“ uvedla mluvčí muzea Eva Šebestíková.

Na velikonoční akce budou moci vyrazit lidé i na náměstí. Například v Přerově se bude příští neděli konat na Horním náměstí velikonoční jarmark, zahraje skupina Rabussa a v plánu jsou také šermířská vystoupení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme