Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Část památek v Pardubickém kraji zve na velikonoční akce

Na období velikonočních svátků připravily některé památkové objekty v Pardubickém kraji pro návštěvníky speciální akce. Vycházejí z lidových tradic a výzdobou spojených s tímto obdobím. Další památky na konci března zahájí letošní turistickou sezonu.

Velikonoce Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část památek v Pardubickém kraji zve na velikonoční akce (ilustrační foto) | Foto: Martin Horký / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve skanzenu Betlém v Hlinsku na Chrudimsku trvá do 15. dubna výstava Velikonoce na Betlémě. Ve všech roubených objektech představí návštěvníkům tradiční lidové zvyky, připraveny jsou také ukázky výroby velikonočních předmětů.

Na zámku v Litomyšli se na Velký pátek 30. března otevřou tradiční prohlídkové trasy reprezentačními a obytnými místnostmi a historické divadlo. Přístupné budou do 2. dubna.

Reprezentační sály v západním zámeckém křídle obohatí květinová a velikonoční výzdoba. Současně budou moci lidé navštívit květinovou výstavu k 450. narozeninám zámku v renesančních sálech v zámeckém přízemí.

Lidová výstava

V Regionálním muzeu v Litomyšli bude do 8. dubna otevřena výstava Od masopustu do Velikonoc. O lidových tradicích spjatých s tímto obdobím se návštěvníci dozvědí z textů, fotografií, sbírkových předmětů a krátkých filmů o masopustních obchůzkách na Hlinecku a vodění jidášů na Vysokomýtsku.

 Součástí je také sbírka kraslic rodiny Večeřových z Litomyšle, která se věnuje reliéfnímu zdobení voskem, ale sbírá i jiné kraslice.

Další oblíbené památkové objekty zahájí 30. března návštěvnickou sezonu. Lidé mohou v pátek a sobotu zamířit na prohlídky hradů Kunětické hora a Litice nebo na zámek ve Slatiňanech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme