Velikonoce v Plzeňském kraji připomenou trhy, koncerty i památky

Muzea, města, spolky i jiní pořadatelé připravili na prodloužený velikonoční víkend v Plzeňském kraji desítky kulturních, zábavních, sportovních i duchovních akcí. Po zimní pauze se většinou na Velký pátek 30. března také otvírají památky, které rovněž pro své první letošní návštěvníky připravily tematické programy.

Tento článek je více než rok starý.

Velikonoce Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prodloužený velikonoční víkend v Plzeňském kraji jsou připraveny desítky kulturních, zábavních, sportovních i duchovních akcí

Na prodloužený velikonoční víkend v Plzeňském kraji jsou připraveny desítky kulturních, zábavních, sportovních i duchovních akcí | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nejvýznamnější křesťanské svátky v roce oslaví při bohoslužbách věřící, chystají se také například veřejná čtení bible. V Klatovech na Velký pátek doplní veřejné čtení vybraných úryvků ze Starého a Nového zákona hudební skupina Elias se spirituály a vícehlasými písněmi.

Na řadě míst budou lidé moci také ochutnat tradiční velikonoční pokrmy či nápoje. Restaurace zařadí na jídelníčky velikonoční nádivky, skopové speciality či zelená piva. V kraji se uskuteční také tradiční a oblíbené soutěže o nejchutnější velikonoční nádivku, například v Tymákově na Plzeňsku.

Otevřou se památky

Po zimní přestávce se v kraji otevřou památky, většinou v pátek 30. března. Například na zámku v Horšovském Týně se mohou lidé těšit na velikonočně vyzdobenou zámeckou kuchyni, kterou provoní upečený beránek, mazanec a nádivka, řekl Radim Žáček ze správy zámku.

První kulturní akcí v klášteře Kladruby bude velikonoční koncert souboru staré hudby Cavalla 1. dubna v kostele nanebevzetí Panny Marie. Na zámku Kozel je na Velikonoční pondělí připraven třetí ročník velikonočního jarmarku.

Jarmarky a dílny

K svátkům jara už tradičně patří velikonoční jarmarky a tvořivé dílny. Většina jarmarků a dílen už byla o tomto a minulém víkendu, největší velikonoční trhy v kraji, na centrálním plzeňském náměstí, ale stále jsou. Začaly 22. března a končí 2. dubna, součástí je i kulturní program a ukázky práce řemeslníků a tvůrců. Na sobotu 31. března naplánovali trhy také například na zámku Zbiroh nebo v Horažďovicích, kde farmářský a řemeslný jarmark obohatí o projížďky na ponících, pletení pomlázek a výtvarné dílny.

Velikonočně vyzdobený hrad Rabí se návštěvníkům otevře v pátek 30. března, klášter Plasy od 29. března do 2. dubna nabídne dvakrát denně prohlídky konventu. „Ještě dříve, než bude zahájena obnova prelatury, představíme návštěvníkům budoucí trasu před její opravou. Přiblížíme jim dějiny objektu od roku 1144 až do současnosti, ukážeme jim pár kousků vybraného mobiliáře před restaurováním,“ popsal kastelán Pavel Duchoň.

Řemeslné trhy

V šumavských Kašperských Horách vyvrcholí velikonoční akce v neděli 1. dubna řemeslnými trhy, které zaplní prostranství kolem kostela sv. Markéty. Po poledni na náměstí začne kulturní program s dvěma představeními Velikonoční nakládačka a tradiční soutěž o nejlepší velikonoční nádivku.

Hrad Kašperk od 30. března do 2. dubna připravil pro děti dobrodružnou interaktivní výpravu do hradu. Děti se při ní budou učit šermu, psaní na středověkém skriptoriu, tančit středověké tance, střílet z luku a podobně. Hrad nabídne i velikonoční speciality - zelené pivo, kašperské placky se špenátem a velikonoční pečivo.

Poslední březnový den se v Žihobcích na Klatovsku uskuteční desátý ročník otužileckého plavání na koupališti, první dubnový den v Dešenicích na Klatovsku zahájí výstavní sezonu Muzeum šumavského pivovarnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme