Velikonoční program chystají středočeská města, památky i muzea

Bohatý velikonoční program chystají pro návštěvníky středočeské památky i regionální muzea. Pozadu nezůstanou ani města, která oživí jarmarky se stánky s tradičním velikonočním zbožím, jako jsou řehtačky, pomlázky a ručně zdobené kraslice.

Velikonoce Středočeský kraj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoce na hradě Křivoklát | Foto: Milan Bureš / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Například hrad Křivoklát na Rakovnicku zve od pátku do neděle na tradiční akci Knížecí Velikonoce s širokou nabídkou zboží na velikonočním jarmarku, ochutnávkou dobrot a celodenním programem na prvním nádvoří.

O hudební a taneční vystoupení se postarají folklorní soubory, děti zabaví loutkové divadlo, písničky a kejklíři. Zájemci mohou přijet parním vlakem.

Velikonoční jarmark začne v pátek také na zámku Žleby na Kutnohorsku. Podobně jako v jiných letech přichystal podobnou akci i zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy. Velikonoční veselice s kuřetem, plánovaná v sobotu, je tradičně spojena s charitativní akcí, řemeslným jarmarkem či vystoupením šermířů.

Veselo bude také na zámku Loučeň na Nymbursku, který na tentýž den připravil jarní slavnost spojenou s řehtačkovým průvodem, vynášením Morany, pomlázkou a velikonočními dobrotami

Velikonoční jarmárek

V Benešově začne už ve středu dvoudenní velikonoční jarmárek na Masarykově náměstí. Zájemci si budou moci koupit velikonoční výrobky, pro děti budou připraveny dílny. Podobné jarmarky v období před Velikonocemi nebo během nich chystají také v Poděbradech a dalších městech.

Pestrý velikonoční program připravila také regionální muzea. Na velikonoční dílny pro děti a speciální program se ve čtvrtek mohou těšit návštěvníci muzea v Kolíně. Na programu bude zdobení vajec, pletení pomlázek, výroba velikonočního beránka a kuřátka či svíček ze včelího vosku. Kouřimský skanzen zase zve na národopisné pořady Bílá sobota a Boží hod velikonoční, které se budou konat o víkendu.

Velikonoční program chystají středočeská města, památky i muzea | Foto: Borgis / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hornické muzeum Příbram pořádá až do 1. dubna na ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém domku na Březových Horách. Velikonoční výstavu lze navštívit v Muzeu zlata v Novém Kníně, tradiční zvyky předvádějí i ve skanzenu ve Vysokém Chlumci.

Národopisné muzeum v Přerově nad Labem připravilo velikonoční výstavu Jaro na vsi, která představuje, jak v minulosti prožívali období od masopustu po letnice obyvatelé vsí středního Polabí.

Už o tomto víkendu je možné zhlédnout velikonoční program v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Tradiční jarmark v zahradách galerie nabízí ukázky řemesel, pohádky a hudební vystoupení. "Po celou dobu Velikonoc máme dveře otevřené," uvedla ředitelka galerie Jana Šorfová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme