Velikonoce si Vysočina připomene divadlem i folklorem

Tradiční zvyky spojené s Velikonocemi a folklorní vystoupení chystá i řada měst a organizací na Vysočině. Mezi nimi i centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, jehož součástí je horácká vesnice, program připravuje i skanzen Michalův statek na Havlíčkobrodsku.

Velikonoce Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční jarmark v Telči na Vysočině | Foto: Tomáš Blažek / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na 200 ochotníků odehraje i letos příběh umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dva dny před Zeleným čtvrtkem hru farníci ze Ždáru nad Sázavou a okolí předvádějí už od roku 1998. Obvykle před několikatisícovým publikem.

Představení „Co se stalo s Ježíšem“ se ve Žďáru od roku 1998 nekonalo jen čtyřikrát, a to kvůli nepříznivému počasí. „Letos pevně věříme, že nás sníh ani jiná kalamita neohrozí, a diváci se tak mohou těšit na krásné velikonoční představení v jedinečném prostředí areálu na sídlišti Libušín,“ uvedl režisér Miroslav Keller. Představení začne 27. března ve 20:00.

Bystřické centrum Eden bude velikonoční atmosférou žít od pátku do neděle. Kromě výstavy kraslic nabídne ukázku lidových zvyků včetně hrkání nebo vynášení smrtky. Chybět nebude ukázka řemesel, vyjížďky na koních ani loutková pohádka Zvířátka a loupežníci. Podrobný program najdou návštěvníci na webových stránkách centra.

Folklorní Velikonoce

V sobotu a v neděli si program věnovaný Velikonocům, jak je slavili lidé na selském statku před zrušením poddanství, připravil Michalův statek. V sobotu vystoupí folklorní soubor Škubánek, po oba dny bude účinkovat Kočovné loutkové divadlo Rózy Blechové.

Třebíčsko

Instalací řezaných květin nebo předmětů s velikonoční tematikou, jež jsou součástí zámeckých sbírek, si jarní svátky připomene také státní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Veřejnosti se otevře od 30. března do 2. dubna.

„Členové ze souboru budou nejdřív v průvodu chodit obcí a pak na zápraží statku přednesou nějaké říkadla. Jedna z her loutkového divadla zase bude inspirovaná pověstí z nedaleké sklárny Dobrá Voda,“ řekl správce statku Jindřich Holub.

S folklorem se seznámí i návštěvníci zámku v Telči na Jihlavsku. Ve 14:00 tam během velikonočního jarmarku, který bude přístupný od 10:00 do 16:00, vystoupí soubor Krahuláček, který má za sebou prozatím sedmiletou tradici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme