Velikonoční akce ve Zlínském kraji nabízí muzea, památky i města

Výstavy, výtvarné a řemeslné dílny, folklorní akce i koncerty nabízejí v období Velikonoc různé instituce ve Zlínském kraji. Programy připravila zejména muzea, také města, lidé mohou vyrazit za velikonočními akcemi i na památky. K nejnavštěvovanějším tradičně patří program v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, Velikonoce na Valašsku tam obvykle navštíví tisíce lidí.

Velikonoce Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Zlínském kraji se prodloužený velikonoční víkend ponese v duchu folklorních akcí, koncertů, jarmarků i dílen. Na snímku tradiční velikonoční pomlázka | Foto: Tomáš Frait / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V Dřevěném městečku v rožnovském skanzenu se na Bílou sobotu bude konat velikonoční jarmark s ukázkami řemesel, v neděli se představí cimbálová muzika a folklorní soubory, v pondělí představí soubor z Frenštátu pod Radhoštěm jarní a velikonoční zvyky. Všechny tři dny budou lidoví řemeslníci předvádět zdobení kraslic či pletení pomlázek.

Velikonoční programy připravila řada muzeí, některé akce se konaly již dříve. Například Muzeum regionu Valašsko uspořádalo na dnešek v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí Zámeckou velikonoční neděli s pletením pomlázek, zdobením kraslic a perníčků, také přehlídkou háčkovaných ozdob.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti nabídne velikonoční program od pondělí do středy. „Děti se podívají, jak se pletou žily (pomlázky), co se dále vyrábí z proutí a orobince, jak se zdobí klepače a hrkače. Šikovné krasličářky představí nejrůznější techniky výzdoby kraslic od tradičních zdobených slámou, voskovanou batikou až po ty novodobější drátované,“ uvedla lektorka Lenka Vlková. Připraveny jsou také workshopy zaměřené na výrobu věnců a jarních a velikonočních aranžmá.

Otevřou se památky

Na Velikonoce se otevře řada památek, hrad Buchlov u té příležitosti připravil na neděli a pondělí Velikonoce na hradě. Velikonoční jarmarky se budou konat v řadě měst, například ve Zlíně se chystají třetím rokem i Velikonoce v parku. Uskuteční se 31. března v parku Komenského.

Vsetín

Lidé budou moci vyrazit také do centra Vsetína, kde se 29. března na Dolním náměstí uskuteční Valašské Velikonoce. Připraven je jarmark, zábavní program pro děti i kulturní vystoupení.

„Pro děti budou připravené poznávací zastavení s jarní tématikou - sázení kytiček, poznávání stěhovavých ptáků, mláďátka, jarní květiny, společné zdobení parku a další zajímavé aktivity. Nebude chybět pletení pomlázky, výtvarné aktivity, zdobení vajíček a řemeslné dílničky, ve kterých si děti vyzkouší tradiční řemesla. Některé si poprvé s rodiči vyrobí píšťalku z vrbového proutí,“ uvedla organizátorka Věra Stojarová.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo výstavu nazvanou „Když se Jidáš škaredil aneb Velikonoce přicházejí“, která představuje největší křesťanské svátky z pohledu lidové tradice, jak ji ve svém díle zaznamenal národopisec, jazykovědec a pedagog František Bartoš.

Velikonoce připomene také hudba, soubor Czech Ensemble Baroque předvede na Zelený čtvrtek ve zlínském evangelickém kostele Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme