Velká Británie má novou nejvyšší horu. Najdete ji na Antarktidě a je dvakrát vyšší než Ben Nevis

Mount Hope se s 3239 metrů stala novým nejvyšším vrcholem Velké Británie. Z Londýna je přitom vzdušnou čarou vzdálená skoro 16 tisíc kilometrů. Je totiž součástí horského hřebene Antarktického poloostrova, který si Británie nárokuje.

Antarktida Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Hope je dvakrát vyšší než Ben Nevis, nejvyšší hora na britské pevnině | Zdroj: Wikimedia Commons

Nejde o objevení nové hory, jen podle starých tabulek měla Mount Hope o 400 metrů méně. Její pozici nejvyšší hory antarktického poloostrova - a potažmo tedy i Británie - zastávala hora Mount Jackson.

Výběžek, který vychází z Antarktidy směrem k Jižní Americe, si Británie nárokuje od roku 1917. Na stejné nebo podobné území ale později vznesly nárok také Argentina a Chile a v minulosti to způsobilo několik třenic. Další části si nárokuje Norsko, Francie, Austrálie a Nový Zéland.

Antarktická dohoda z roku 1959 ale tyto nároky zmrazila, zakazuje třeba všechny vojenské aktivity na tomto kontinentu, stejně jako těžbu nebo ukládání odpadu. Průzkum a vědeckou činnost ale neomezuje, a tak britští vědci na nárokovaném území mohli objevit novou nejvyšší horu.

Nové mapy

Měření je podle výzkumného týmu téměř přesné. Ledaže by Britové rozšířili svoje nároky tak, aby zahrnovaly například nejvyšší horu celého kontinentu Mount Vinson, která leží jen těsně za hranicemi britského území.

Čeští vědci objevili v okolí antarktického jezera ukryté sopky, dostaly jména Dana a Zuzana

Číst článek

„Vytvářeli jsme nový topografický model a spojením několika způsobů satelitního měření jsme zjistili, že Mount Hope může být nejvyšší. Opatřili jsme si tedy satelitní fotografie s velmi vysokým rozlišením a potvrdili novou výšku. Odchylka této metody je maximálně 5 metrů,“ říká v rozhovoru pro BBC Peter Fretwell.

Nové mapy by měly být velmi přesné a zajistit lepší bezpečnost. „Potřebujeme přesná data o nadmořské výšce hlavně kvůli dopravě. Na Antarktidě se všechno se dopravuje vzduchem. A k tomu opravdu potřebujete vědět, kde se hory nacházejí a jak jsou vysoké. V minulosti byly letecké nehody a některé z nich možná způsobily právě špatné mapy,“ vysvětluje doktor Peter Fretwell.

Kromě objevení nové nejvyšší hory tak vědci například změnili na mapách polohu řady dalších hor. Některé se posunuly až o pět kilometrů.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme