Je jako zjevení. Vítkovický zámek stojí uprostřed ryze industriální lokality

Kdysi byl vybudován jako reprezentativní vítkovické zázemí rodiny Rothschildů, která ovládala železárny, a sloužil taky jako centrální sídlo ředitelů podniku. Dnes zrenovovaný vítkovický zámeček s přilehlým parkem a altánem je jedinečné místo obklopené industriálním komplexem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek byl v minulosti označován také jako Zentralhaus, Vítkovický železárenský zámeček nebo taky Rothschildův zámek podle tehdejšího majitele železáren. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Výlet do historie vítkovického zámku vám zprostředkuje Petra Štrymplová

Altán sloužil v minulosti jako výstavní pavilon Vítkovických železáren k předvádění tehdy poměrně bohatého sortimentu železárenských výrobků. Převážel se v demontovaném stavu železnicí a jeho stěny se po opětovném postavení provizorně vyzdívaly.

Skelet pavilonku, kterému hrozil zánik na šrotištích, byl nalezen v zuboženém stavu v areálu Dolní oblasti Vítkovic, zpola zakopán v zemi. Jednotlivé díly pak prošly náročnou rekonstrukcí a byly znovu sestaveny za zámkem ve Vítkovicích.

Světly rozzářený zámek v dobách své slávy - rok 1930 | Foto: Archiv Vítkovice a.s.

Petra Štrymplová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme