Vltavu na jihu Čech zaplnily tisíce vodáků, u jezů se tvořily fronty

Řeku Vltavu na jihu Čech podle očekávání zaplnily tisíce vodáků. Jezy pod Vyšším Brodem byly v pátek ráno a po poledni nárazově zacpané a plavidla musela na průjezd čekat. Podle provozovatelů půjčoven a kempů, tam je ale zatím vodáků méně než o červencových svátcích v uplynulých letech. Půjčovny ještě měly volné lodě, v kempech poblíž řeky mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem byla místa na stanování.

Vyšší Brod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nejvíc vodáků bývá na řece kolem červencových svátků. „Je to trochu silnější víkend, ale nic nestandardního,“ řekl Pavel Mačuda ze společnosti Ingetour, která nabízí servis pro splouvání řeky na řadě míst podél Vltavy. Když v minulých letech připadly oba červencové svátky na pracovní dny, brali si lidé delší dovolenou. Konec tohoto týdne se podle jeho předpokladu zařadí mezi vytíženější víkendy, jakých je na Vltavě za letní sezonu čtyři pět.

VIDEO: Vltavu o prodlouženém víkendu čeká nápor vodáků. Loni se na splavech tvořily zácpy

Číst článek

U jezu na Herbertově pod Vyšším Brodem, kde bývají při náporu vodáků největší problémy, byly kolem 10.30 u jezu asi tři desítky plavidel, převážně raftů. Zdržely se i přes čtvrt hodiny. Průjezd pomáhal řídit pracovník jedné z půjčoven, který zároveň pomáhal ve vodě pochytat lodě a věci lidem, kteří se pod jezem překlopili. „My tam dáváme v sezoně, v exponované dny, hlídku,“ potvrdil Mačuda. Jde o jezy ve Vyšším Brodě a v Herbertově.

„Pohyb je na té Vltavě vyšší, ale když to srovnám s minulými roky, není to tolik ucpané. Ne že by bylo lidí málo, ale není to tak masivní jako v minulých letech,“ řekl místostarosta Vyššího Brodu Jan Straka, který se byl u jezů podívat po 11.00. Podle městské policie se průjezd na jezech u Vyššího Brodu trochu zadrhnul kolem poledne, i podle ní jsou ale zatím počty vodáků v tomto úseku Vltavy o něco nižší než touto dobou v minulých letech.

Podle odhadů spluje od jara do podzimu Vltavu asi 300 tisíc lidí. Vltava představuje pro vodáky jistotu. I když je léto chudší na srážky a většina řek v Česku je kvůli nedostatku vody nesplouvatelná, Vltavy se to netýká. Lipenská přehrada neustále upouští vodu, čímž zajišťuje dostatečný průtok v řece.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme