V českých vesnicích na Volyni už nežijí téměř žádní Češi. Památky na ně tu ale stále najdete

Ukrajinský venkov trpí úbytkem obyvatel a Volyň není vyjímkou. Z mnohých českých vesnic tam už zcela zmizeli krajané. Památky na ně – původní české chalupy, kostely i hřbitovy ale zůstávají. Reportérku Šárku Kuchtovou příjemně překvapilo, že o obnovu památek po volyňských Češích se teď snaží tamní komunální politici.

Tento článek je více než rok starý.

Zápisník zahraničních zpravodajů Volyň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Hofmanová se narodila před více než devadesáti lety a velmi dobře si pamatuje dobu předválečnou, kdy na Volyni byly ještě ryze české vesnice. Po válce se ale volyňští Češi hromadně vraceli do vlasti a ti co tu zůstali, pomalu ztráceli jazyk i svoji kulturu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisník Šárky Kuchtové

Například ve vesnici Kupičov už žádní Češi nežijí. „Všichni už umřeli,“ říká zdejší starosta Serhij Kosť. Poslední, Marie Kafková, zemřela v loňském roce.

Češi Kupičov založili po své příchodu na Volyň v roce 1870, kdy se sem stěhovali za půdou. Postavili domy, kostel, požární zbrojnici… To všechno v Kupičově zůstalo, jen Češi už tu nejsou.

Kupičovský hřbitov

Na hřbitově asi kilometr za Kupičovem se dříve pohřbívali jak Ukrajinci, tak Češi a Slováci. Starosta Kupičova je sám potomkem slovenských Rusínů, kteří sem přesídlili po válce na místo Čechů. Dnes se snaží kupičovský hřbitov a další památky ve vesnici obnovit.

OBRAZEM: Po stopách černobylské katastrofy. Podívejte se do míst, odkud před lety zmizel život

Číst článek

„Financujeme to z obecního rozpočtu. Vyřezáváme keře, kácíme staré stromy a sekáme trávu, aby hřbitov nebyl zanedbaný. Aby když přijedou příbuzní, bylo vidět, že se o hřbitov staráme,“ říká Serhij Kosť.

Hrušvice a Martinovka

O sto kilometrů dál ve vesnicích Hrušvice a Martinovka, dříve zcela českých obcích, už dnes žádný Čech nežije. O obnovu místních, kdysi českých památek se snaží dva zdejší komunální politici – Volodymyr Michalčin a Roman Stasjuk.

Kousek za Martinovkou stojí nově opravená kaplička. „Byla postavena v roce 1926 českými katolíky z Martinovky, ale po jejich odjezdu do Čech se o ni nikdo nestaral. Propadla se střecha, přišla o okna i dveře,“ popisuje Volodymyr Michalčin.

Cihly jsme sehnali přes Facebook

Po rekonstrukci kostela v Hrušvicích proto přišla na řadu i kaplička a hřbitov v Martinovce. Materiál na opravu hledali místní ve dvorech starých domů. Roman Stasjuk říká, že jim pomohly sociální sítě. Na Facebooku založili skupinu Hrušvice.

„Prosili jsme lidi: Kdo máte nějaký původní stavení materiál, přineste ho. Tašek na střechu jsme měli dost, největší problémy byly s cihlami a taky sehnat hřebenáče bylo úplně nemožné. Nakonec jsme ale i ty na jednom dvoře našli.“

Úsilí mladých Ukrajinců, kterým osud českých vesnic není lhostejný, tak přináší konkrétní výsledky. V září na svatého Václava v Martinovce staronovou kapli vysvětí. Všichni Češi jsou srdečně zváni.

Šárka Kuchtová, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme