Čachtická paní ležící v krvi i Dracula. Na Novém Hradě u Loun začala výstava strašidelných bytostí

Krutý Dracula, vlkodlaci obrostlí srstí, mrtvoly vstávající v noci z rakví - takové bytosti mohou návštěvníci vidět na nové výstavě, která začala na zámku Nový Hrad u Loun. Jmenuje se Dracula a ti druzí a potěší hlavně fanoušky starých hororových a hrůzných příběhů. Některé z nich se i skutečně staly a jsou doloženy v historických pramenech. Na výstavě je k vidění devatenáct strašidelných postav, lidé ji mohou navštívit až do září.

Louny Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavu najdou zájemci ve sklepeních zámku, musí k ní tedy sejít příkrými schody pod klenutým gotickým sklepením. „V této místnosti v rakvi stojí postava hraběte Vlada Draculy. Tato postava se vyznačovala velkou krutostí. Mezi jeho oběti patřilo až 80 tisíc zajatců i vlastních obyvatel,“ říká průvodce Vladimír Chreňo.

UNESCO souhlasí s návrhem ministra. Českokrumlovská točna zůstane dalších šest let v zámecké zahradě

Číst článek

S upíry je spojena i historie zámku. „O matce prvního majitele se říkalo, že byla upírka. Pro posílení svého zdravotního stavu pila různé červeně zabarvené lektvary a vlčí mléko,“ popisuje. „V Českém Krumlově, kde žila, se prý v noci ozývalo vytí. Lidé se obávali vycházet z domovů. Její zdravotní stav byl ale způsoben v dané době ještě neznámou nemocí,“ uvádí vše na pravou míru.

Mluvící obrázky

Ve sklepeních ale vyjí také vlkodlaci, vlci a další hrůzostrašné bytosti. „Další prostor je věnovaný vlkodlakům, kteří se vyznačovali tím, že byli vysocí a obrostlí zvířecí srstí,“ říká. A ochlupení nechybí ani na jedné z mnoha figurín, které tu návštěvníci mohou najít.

„Máme tu i část výstavy, která se týká Čachtické paní. Alžběta Bathoryová se koupala v krvi mladých dívek,“ vysvětluje. A právě zde najdou příznivci pověstí a strašidelných příběhů vanu napuštěnou „krví,“ ve které leží panna, která měla být obětí zmiňované postavy.

V šesti místnostech mohou návštěvníci zámku vidět celkem devatenáct postav až do 8. září. „Všechno je tady strašidelné, ale nejvíc jsem se bála mluvících obrázků,“ svěřuje se jedna z návštěvnic, Kateřina Novotná ze Žatce. „Například tady usekne hraběnka pánovi hlavu,“ dodává.

Libor Želinský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme