Česko 1:2 USA

Zbloudilé kočky našly útočiště na nizozemské lodi. Míří k ní turisté z celého světa

Plovoucí útulek v samém srdci Amsterdamu je domovem pro zhruba padesátku zbloudilých nebo opuštěných koček. Nalézá se na kanále poblíž jedné z nejrušnějších obchodních tříd nizozemské metropole. V nizozemštině se plavidlu říká De Poezenboot, v překladu tedy Kočičí loď. Z hausbótu se stala velká turistická atrakce, která láká milovníky koček z celého světa.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plovoucí útulek v Amsterdamu poskytuje útočiště asi padesátce zbloudilých nebo opuštěných koček | Foto: Oxyman/GNU Free Documentation License 1.2 | Zdroj: Wikimedia Commons

Netradiční plovoucí útulek vznikl v roce 1968. Tehdy Henriette van Weeldeová získala starý holandský nákladní člun a přetvořila ho v ubytovnu pro kočky.

Zařízení nyní provozuje asi dvacet dobrovolníků a několik pracovníků na částečný úvazek. „Nejvíce se mi na tom líbí, že potkávám různé lidi z celého světa," řekla agentuře AP manažerka lodi Judith Gobetsová.

The infamous Koeienkat takes over Instagram right from the start. #depoezenboot #thecatboat #kat #cat #amsterdam

Příspěvek sdílený De Poezenboot (@depoezenboot.amsterdam),

Denně se na Kočičí lodi zastaví zhruba 100 návštěvníků z celého světa, kteří si ji chtějí prohlédnout.

Mezi nimi je také 79letá Judy Mytonová z kalifornského Palm Springs, která kočky miluje. V Amsterodamu byla na týden s rodinou. A návštěva kočičí lodi stála vysoko na seznamu míst, kam je třeba zavítat.

Monica a Tom Buijtendorpovi žijí v nedalekém Zaandamu. Na Kočičí lodi se zastaví pokaždé, když jsou v Amsterodamu. Jejich kočku srazilo před rokem auto, střet nepřežila.

„Kočičí loď navštěvujeme už několik let, když jsme ve městě. Tentokrát jsme cítili, že nastal čas nějakou kočku adoptovat," řekla Buijtendorpová.

Návštěvníci centra mohou útulku věnovat peněžní dar, a tím zvíře „adoptovat". Kočka dál žije na lodi, jen ve výjimečných případech si ji lidé mohou odnést domů. „Pokud jde o adopce, jsme velmi vybíraví. Chceme, aby si kočka a její nový majitel sedli," vysvětlila Gobetsová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme