Konec speciality českých železnic? Regionální znělky by na nádražích měl nahradit jednotný gong

Okolo Hradce, Kolíne, Kolíne nebo Ten chlumecký zámek. Různé úvodní gongy na nádražích podle města, které jsou specialitou české železnice, brzy skončí. V úterý o tom informoval server Zdopravy s tím, že znělky nahradí unifikovaná melodie. Ke změně už došlo ve Frýdlantu nad Ostravicí a Frýdku-Místku. Proti záměru Správy železnic vznikla petice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Různé úvodní gongy na nádražích podle města, které jsou specialitou české železnice, brzy skončí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V současné době je připravována nová struktura akustického informování cestujících. Důvodem je především zjednodušení, jednotnost a zkrácení hlášení a postupné upřednostnění vizuálního systému,“ řekla serveru Zdopravy mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Nádraží, autobusy i parkoviště. Podívejte se na nový dopravní terminál, který má vzniknout na Smíchově

Číst článek

Důvodem změny je právě délka hlášení na nádražích. Už několik let se mluví o jejich redukci, protože podle Friebové zejména na velkých uzlech se nestále ozývají znělky a hlášení, které „cestující nemohou stačit vnímat“.

Proto už nyní cestující neuslyší lidové písně Beskyde, Beskyde ve Frýdlantu nad Ostravicí a Okolo Frýdku cestička ve Frýdku-Místku, potvrdila i Friebová informaci autorů petice.

Ti stojí za webem hlaseni.net, na němž si mohou zájemci pustit znělky z jednotlivých stanic. Nyní varují, že pokud se proti unifikování gongů na nádražích někdo nepostaví, další stanice budou následovat Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme