Čínský státní dopravce žádá ženy, aby se nelíčily ve vlaku. Vyvolalo to debatu o sexismu

Reklama státní železnice v Číně, která žádá ženy, aby se během cesty vlakem nelíčily, vyvolala divokou reakci na sociálních sítích a debatu o sexismu. CNN píše, že v sobotu byl klip China Railway nejvyhledávanějším, nejčtenějším a nejdiskutovanějším tématem na Weibo, čínské platformě podobné Twitteru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

make-up kosmetika malování líčení

Reklama státní železnice v Číně, která žádá ženy, aby se během cesty vlakem nelíčily, vyvolala divokou reakci na sociálních sítích a debatu o sexismu | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Na videu je vyobrazena žena, která se natáčí během toho, co si v kabině vysokorychlostního vlaku nanáší krém a make-up. Přeruší ji muž sedící na protilehlém sedadle, který jí ukazuje, že ho make-upem zašpinila. Já se nepotřebuji líčit, krásko, říká muž na videu ženě, která se omlouvá a pomáhá mu s úklidem.

Feminismus bojuje za volbu pro ženy, říká Homfray. Šimůnková mu vytýká opomíjení přirozených faktorů

Číst článek

Klip, který je asi asi minutu dlouhý, vyvolal kontroverzi, která dost pravděpodobně jen tak neodezní. Do soboty hashtag související s videem nasbíral 340 milionů zhlédnutí a 20 000 komentářů. Mnoho občanů video kritizovalo a hodnotilo ho jako urážlivé.

Rozzlobené reakce přichází v době, kdy feministické hnutí volá po větší genderové rovnosti v zemi. V Číně muži stále častěji dominují správním radám a nejvyšším vládním orgánům. V minulosti byl feminismus navíc často cenzurován.

Video bylo součástí kampaně, která měla za cíl upozornit na špatné chování cestujících. Státní média ve svých článcích vyzývala lidi, aby reklamu „nevykládali tak přehnaně“. Komentář, který poprvé publikoval Nanfang Daily, tvrdil, že incidenty s líčením patří mezi nejčastěji obdržené stížnosti. Připustil ale, že ve vlacích se lidé chovají ještě hůř.

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme