Lidé z panelového domu v Jiříkově se rozhodli šetřit. ‚Šedou vodou‘ splachují toalety

V jednom panelovém domě v Jiříkově na Děčínsku mají vlastní čističku odpadních vod. Mohou tak vodu, kterou lidé vypustí z vany nebo z pračky, používat znovu – na splachování záchodů. Na místě natáčel Český rozhlas Sever.

Jiříkov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V panelovém domě v Jiříkově na Děčínsku mají vlastní čističku odpadních vod. | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas Plus

Zařízení je v provozu necelé dva měsíce. Tamní bytové družstvo chce stejnou technologii postupně zavést do všech svých domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž v Jiříkově natáčela Daniela Pilařová

„Sem je svedena veškerá voda z umyvadel, sprch, van i praček,“ ukazuje správce panelového domu Jan Honzík na dvě obří nádrže na vodu.

Do první nádrže jde použitá voda. Tam se mechanicky vyčistí pomocí membrány. Bakterie, které jsou uvnitř nádrže, ji pak přemění na čistou. Vyčištěná voda pak jde do druhé nádrže.

Technologie na zpracování tzv. „šedé vody“ není v Česku běžně rozšířená. Výrobce tohoto zařízení se proto musí držet americké normy.

Kdo by si myslel, že vyčištěná voda nelibě páchne, spletl by se. V poslední fázi totiž prochází UV lampou.

„Denně jsme tak schopni vyčistit 1,5 kubíku vody. Naše potřeba na splachování WC je zhruba kubík. Je to pro 22 bytových jednotek,“ vysvětluje Honzík.

Lidé v tomto domě tak šetří nejen vodu, ale i finance. Kubík běžné vody stojí zhruba 100 korun, přeměna „šedé vody“ přitom vyjde přibližně na 20 korun. Samotná čistička stála obyvatele jiříkovského panelového domu půl milionu korun.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme