Kate o narození prince George: Nemáte tušení, co vlastně děláte, ve všem absolutně tápete

Je správné mluvit o svých pochybnostech a duševních problémech, připomíná kampaň Heads Together britského prince Williama, jeho manželky vévodkyně Kate a prince Harryho. Sama Kate ve videu zveřejněného na podporu kampaně přiznala, že po narození prvního syna George byla pochybností a obav plná. „Vzpomínám si na první dny, kdy jsme byli z porodnice doma s novorozeným Georgem. Nemáte tušení, co vlastně děláte,“ svěřila se vévodkyně. Princové se naopak vrátili ke smrti své matky lady Diany.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vévodkyně z Cambridge a princ William si odvezli novorozenou dceru domů

Vévodkyně z Cambridge a princ William si odvezli novorozenou dceru domů | Zdroj: Reuters

Video, které na podporu projektu Heads Togehter zveřejnil před několika dny Kensingtonský palác, zachycuje rozhovor mezi královskými bratry a vévodkyní Kate.

„Na narození dítěte vás nic nemůže připravit. Pamatuji si na první dny, kdy jsme byli z porodnice doma s novorozeným Georgem. Nemáte tušení, co vlastně děláte, ve všem absolutně tápete. A je úplně jedno, kolik knih o mateřství jste přečetli, nic vás na to zkrátka úplně nepřipraví," vzpomíná v rozhovoru nyní dvojnásobná matka Kate.

'Mluvte o tom'

Právě možnost popovídat si o svých problémech a pochybnostech je podle ní prvním krůčkem k jejich překonání. Kampaň se pod heslem 'OK to say' (volně přeloženo jako 'Je v pořádku to říct') snaží o ukončení stigmatizace lidí, kteří mají problém s duševním zdravím. „I když je to nepříjemné nebo trapné, je důležité začít o tom s někým mluvit," vyzývá v nahrávce dále Kate.

'Nejsme perfektní'

Podle Williama je dnes na mladé lidi vyvíjen enormní tlak z různých stran, navíc podpořen sociálními médii, které nám servírují zdánlivě perfektní životy ostatních. „A když si myslíte, že všichni ostatní jsou bezchybní, tak máte pocit, že s vámi je něco špatně," doplňuje ho jeho bratr Harry a připomíná, jak důležitá je v těchto ohledech fungující rodina.

Na to zareagovala vévodkyně právě vzpomínkami na hektické období po narození prince George. „Těch pár týdnů po narození George jsme se učili opravdu rychle. Ačkoli vás dopředu lidé upozorní na věci, které se mohou stát, musíte si to všechno prožít sami a naučit se to. Změnila jsem se i já sama. Na spoustu věcí jsem reagovala úplně jinak než před mateřstvím. Emocionálně jsem si věci brala jinak než dřív," dodala.

'O smrti matky jsme mluvlli málo'

Wiliam pro změnu uvedl, že jej s Harrym stmelila smrt jejich matky Diany, i když o ní spolu nikdy dostatečně nemluvili. Teprve nedávno mladší z bratrů veřejně přiznal, že několik let po smrti matky byl na pokraji nervového zhroucení.

Právě duševní zdraví je pojítkem, které svedl dohromady členy královské rodiny, kteří se jinak angažují v různých charitativních oblastech. „Prostřednictvím naší práce s mladými lidmi, v reakcích na krizové události, během pomoci bezdomovcům a veteránům jsme znovu a znovu viděli, že nevyřešené problémy duševního zdraví leží v srdci některých našich největších sociálních výzev," uvádí se na stránkách projektu, za kterým Kate, William a Harry stojí.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme