Mladý informatik mluví plynně pozpátku. Poslechněte si, jak mu to jde

„Jelenovi pivo nelej“ je pravděpodobně nejznámější česká palindromická věta. Tedy věta, která jde vyslovit i pozpátku a při tom zůstane srozumitelná. Takzvaně palindromicky je ale možné vyslovit i jakoukoliv jinou větu, i takovou, která pak nemá žádný význam. Najdou se i lidé, kteří umí mluvit palindromicky plynně. Jedním z nich je Edvard Rejtar, mladý informatik z Prahy, který poskytl rozhovor Českému rozhlasu Plus.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Existují lidé, kteří umí mluvit palindromicky plynně. Jedním z nich je Edvard Rejtar, mladý informatik z Prahy.

Existují lidé, kteří umí mluvit palindromicky plynně. Jedním z nich je Edvard Rejtar, mladý informatik z Prahy. | Foto: Word Art

Schůzku s Edvardem mám už poměrně pozdě večer. Edvard má trochu posunutý denní režim a čas si na mě udělal až teď. Vcházím do kancelářské budovy a jdu po schodech dolů do tmavé sklepní místnosti. Edvard se zdá být zapálený do práce.

Češi ročně vyhodí 730 tun jídla. Zabránit plýtvání by mohly mobilní aplikace

Číst článek

„Preferuju pracovat spíš večer až v noci, když je tu málo lidí. Preferuju být sám v kanceláři, protože chodím kolem stolu, abych si dal dohromady myšlenky, což je mi trapný, když tu někdo je," vysvětluje Edvard.

Chvíli se snažím pochopit, na čem to vlastně pracuje, potom to ale vzdávám a přicházím rovnou k věci – ptám se, co to znamená mluvit palindromicky.

„To znamená, že u každého slova nebo věty dovedu plynně obrátit fonémy, které se v nich vyskytují. Umím to bez přemýšlení. To slovo ani neslyším, ani nevidím. Mám naučené jednotlivé slabiky. To jsem zjistil tak, že když jsem se setkal se slabikou, kterou jsem nikdy předtím neotáčel, tak mi dala vždycky práci. Teď už vím, že stra je pozpátku arts. Že to jde vždycky takto," sděluje dále mladý informatik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Prokop Vejda zkouší „super schopnosti“ mladého palindromisty

Nemůžu si pomoct – musím jeho jeho super schopnost podrobit tvrdému trestu. Vyslovuji různá slova, která Edvard lehce obrací. Nezalekne se ani slova „nejneobhospodářovávatelnější".

Na závěr se ho nemůžu nezeptat, jak a proč se vlastně něco takového naučil.

„Byl jsem asociálním dítětem. Vzpomínám si, jak jsem šel na tramvaj a napadlo mě, že bych mohl počítat jedním okamžikem, kolik písmen má slovo, a setkal jsem se se slovem mravenec a chtěl jsem umět, aby mi rovnou v mysli vypadlo osm a jak jsem si ty písmena řekl, tak mě napadlo, že bych je vlastně mohl říct opačně," dodává Edvard.

Prokop Vejda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme