Francie zakázala příliš hubené modelky. Bojuje tím proti poruchám příjmu potravy a sebepodceňování

Ve Francii vstoupil v platnost zákon, který zakazuje využívání nezdravě hubených modelek a modelů v módním průmyslu. Modelky a modelové budou nově muset dodávat lékařské potvrzení o svém zdravotním stavu. Trestem za porušení tohoto zákona by měla být pokuta až 75 tisíc euro a šest měsíců ve vězení.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon ve Francii chce zabránit příliš hubeným modelkám (ilustrační foto)

Zákon ve Francii chce zabránit příliš hubeným modelkám (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Podle BBC budou modelky a modelové nyní muset poskytnout potvrzení o svém zdravotním stavu, pozornost bude směřována také k jejich body mass index – BMI.

Cílem tohoto počinu je podle ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Marisol Touraine boj proti poruchám příjmu potravy a nedosažitelného ideálu krásy. Právě to totiž propagují některé módní agentury.

„Vystavování mladých lidí normativním a nerealistickým obrazům lidského těla vede k sebepodceňování a nízkému sebevědomí, což může mít špatný dopad i na zdraví," myslí si ministryně.

Nový zákon se dotkne také upravování digitálních fotografií v této oblasti. Fotografie, na kterých jsou modelky a modelové následně upravovány, budou muset být označeny jako photographie retouchée (zretušované fotografie).

Zaměstnavatelé, kteří tento zákon poruší, mohou dostat pokutu až 75 tisíc euro a šest měsíců ve vězení.

Ve dřívější verzi tohoto zákona byl poslanci navržen i minimální BMI, to ale vyvolalo protesty modelingových agentur. BMI se totiž mění v závislosti na mnoha faktorech. Navíc ne všechny velmi hubené ženy a muži jsou nezdraví a trpí poruchami příjmu potravy. Ve finální verzi je tento požadavek upraven tak, že je dovoleno doktorům, aby při rozhodování o tom, zda jsou modelky či modelové příliš hubení, přihlédli k jejich věku, váze a tvaru těla.

Anorexií trpí ve Francii asi 30 až 40 tisíc lidí, 90 % z nich jsou ženy.
Francie ale není první země, která podobný zákon přijala. Již dříve se o to zasadila Itálie, Španělsko a Izrael.

Jasmin Ježková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme