Léčivé oblečení pro citlivou kůži. Mladá designérka navrhla kolekci pro lidi s ekzémem

Řada lidí dnes trpí atopickým ekzémem a oblečení, které si běžně kupujeme, často jen přilévá olej do ohně. Proto vznikla minimalistická kolekce, která řeší estetiku, materiály a konstrukci s ohledem na zdravotní aspekty. Stanislava Malcová s ní minulý měsíc absolvovala na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislava Malcová navrhla léčivé oděvy pro lidi s atopickým ekzémem | Foto: Kristýna Nová | Zdroj: Český rozhlas

„Šila jsem oblečení pro tři své kamarádky, které trpí atopickým ekzémem. Každý kus je tak šitý přímo pro konkrétní osobu. Použila jsem materiály, které pomáhají k regeneraci a léčbě,“ popisuje pro Radio Wave Stanislava Malcová.

Ačkoliv je kolekce složená z oděvů pro tři různé lidi, působí jako ucelená linie. Vedle zdravotních aspektů ji spojuje minimalistický a funkční design a neutrální barevnost v odstínech jemné béžové. 

„Vedle oděvů vzniklo i video nebo časopis, který přináší rozhovory o tom, jak konkrétní lidi snáší atopický ekzém, jak řeší výběr a nakupování oblečení a podobně,“ vysvětluje Stanislava Malcová. Mezi použitými materiály je biobavlna obohacená o chitosan, který přispívá k zacelování a léčení kůže. V některých oděvech je také antibakteriální materiál obohacený o ionty stříbra. 

„Bylo pro mě důležité nejen to, aby šlo o funkční oblečení, ale i to, aby se v něm nositelky dobře cítily. Aby věděly, že vzniklo právě pro ně a aby se jim líbilo,“ říká Rádiu Wave Stanislava s tím, že doufá, že by se její diplomka mohla stát základem a prvním odrazem k vlastní značce.

„Oděvy z diplomky mám v plánu darovat třem dívkám, pro které vznikly. Ráda bych ale dál pokračovala směrem k nějakému udržitelnému byznysovému modelu. Bylo by skvělé, kdyby se mi podařilo navázat spolupráci s firmou, která tyto speciální materiály vyvíjí v Ústí nad Orlicí. Mým cílem by bylo šít oblečení pro konkrétní lidi a jejich specifické potíže,“ dodává designérka. 

Pokud chcete vidět více modelů z kolekce Stanislavy Malcové, podívejte se na stránky Radia Wave.

Veronika Ruppert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme