Léčivé oblečení pro citlivou kůži. Mladá designérka navrhla kolekci pro lidi s ekzémem

Řada lidí dnes trpí atopickým ekzémem a oblečení, které si běžně kupujeme, často jen přilévá olej do ohně. Proto vznikla minimalistická kolekce, která řeší estetiku, materiály a konstrukci s ohledem na zdravotní aspekty. Stanislava Malcová s ní minulý měsíc absolvovala na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislava Malcová navrhla léčivé oděvy pro lidi s atopickým ekzémem | Foto: Kristýna Nová | Zdroj: Český rozhlas

„Šila jsem oblečení pro tři své kamarádky, které trpí atopickým ekzémem. Každý kus je tak šitý přímo pro konkrétní osobu. Použila jsem materiály, které pomáhají k regeneraci a léčbě,“ popisuje pro Radio Wave Stanislava Malcová.

Ačkoliv je kolekce složená z oděvů pro tři různé lidi, působí jako ucelená linie. Vedle zdravotních aspektů ji spojuje minimalistický a funkční design a neutrální barevnost v odstínech jemné béžové. 

„Vedle oděvů vzniklo i video nebo časopis, který přináší rozhovory o tom, jak konkrétní lidi snáší atopický ekzém, jak řeší výběr a nakupování oblečení a podobně,“ vysvětluje Stanislava Malcová. Mezi použitými materiály je biobavlna obohacená o chitosan, který přispívá k zacelování a léčení kůže. V některých oděvech je také antibakteriální materiál obohacený o ionty stříbra. 

„Bylo pro mě důležité nejen to, aby šlo o funkční oblečení, ale i to, aby se v něm nositelky dobře cítily. Aby věděly, že vzniklo právě pro ně a aby se jim líbilo,“ říká Rádiu Wave Stanislava s tím, že doufá, že by se její diplomka mohla stát základem a prvním odrazem k vlastní značce.

„Oděvy z diplomky mám v plánu darovat třem dívkám, pro které vznikly. Ráda bych ale dál pokračovala směrem k nějakému udržitelnému byznysovému modelu. Bylo by skvělé, kdyby se mi podařilo navázat spolupráci s firmou, která tyto speciální materiály vyvíjí v Ústí nad Orlicí. Mým cílem by bylo šít oblečení pro konkrétní lidi a jejich specifické potíže,“ dodává designérka. 

Pokud chcete vidět více modelů z kolekce Stanislavy Malcové, podívejte se na stránky Radia Wave.

Veronika Ruppert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme