'Lepší než sex'. Manolo Blahnik bude vystavovat své boty v Praze

Práce kultovního designéra bot - Manolo Blahnika - se v srpnu představí v Praze. Jeho boty obouvají členky britské královské rodiny stejně jako populární zpěvačky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manolo Blahnik | Zdroj: Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Lepší než sex - tohle řekla o botách od Manolo Blahnika zpěvačka Madonna. A s nadsázkou dodala, že na rozdíl od prvně jmenovaného zmíněná obuv rozhodně déle vydrží. Za jeden pár bot od slavného designéra se platí desetitisíce korun - podívat se na ně můžete v srpnu na výstavě v pražském Kampa Muzeu.

„V té řadě artových bot jsou strašlivě subtilní podpatky, poměrně vysoké, a hlavně jsou špičaté," popisuje ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková. Právě charakteristická špička dodává dámské noze na eleganci. Každý svůj nápad na nový pár bot Manolo Blahnik osobně skicuje.

Výstava s názvem Art of shoe začne v pražském Muzeu Kampa 11. srpna.

„On napřed botu nakreslí, ale i potom v závěru, tu hotovou, v podstatě i portrétuje. Protože v tom návrh něco je, ale během úpravy, z výběru materiálu, výzdoby a tak z toho vznikne nový konečný produkt. Proto znovu udělá portrét té boty, protože už se třeba liší od počáteční ideje."

Úspěšná kariéra Manolo Blahnika, který má české kořeny, začala v sedmdesátých letech. Svět módy ho přitahoval od studentských let - původně fotil portréty pro časopis Vogue. Jeho boty si okamžitě získaly popularitu: Na přehlídkách je začali využívat slavní návrháři a neunikly ani pozornosti celebrit: obouvá je Madonna nebo modelka Kate Moss.

„Všichni si představujeme luxusní boty, ale je v tom i kousek umění. Boty musí být funkční, musí se v nich dát dobře chodit, i když část je jen na vystoupení z limuzíny a fotku. Ale jeho boty jsou kvalitní, jsou výtvarně zajímavé a dá se v nich strávit celý den. A Manolo Blahnik je strašně kreativní," dodává Koenigsmarková.

Blahnika mají v oblibě i dámy z vyšších kruhů - navrhoval svatební boty pro mladší sestru britské vévodkyně Kate, Pippu Middletonovou. Celosvětově pak Manolky proslavil seriál Sex ve městě, v něm hlavní protagonistka jiné boty prakticky neobula.

Průřezová výstava Manolo Blahnika se už představila v jiných evropských městech. Podle jedné z pořadatelek Marcely Tosal o ní byl všude velký zájem: „V Miláně za 2 měsíce výstavu zhlédlo 30 tisíc osob a v Ermitáži je návštěvnost 20 tisíc osob týdně."

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme