Odborník na módu radí, jak přežít letní horka: volné oblečení a spousta šátků

Volné oblečení, které může být i o číslo větší, než člověk běžně nosí, by měli lidé volit při vysokých teplotách. Důležité je spodní prádlo odsávající pot, které neškrtí. Pedagog a historik módy Petr Tylínek doporučuje vrstvené řídce tkané přírodní materiály, len, konopí, bavlnu či hedvábí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tylínek příliš nedoporučuje syntetiku, i pokud jde o materiály vyvinuté pro situace s větší fyzickou zátěží a pocením. Trikem může být užití vzorovaných oděvů, které lépe skryjí případné vlhké skvrny. Inspirovat se podle něj lze i u národů, které jsou na horké počasí zvyklé.

Jak zchladit rozpálené město? Stromy, fontány, světlejší asfalt, polopropustný povrch, radí expert

Číst článek

„Podle prognostiků to vypadá, že s příjemnými letními časy je konec. Teploty se budou zvyšovat, přelidněné národy se budou stěhovat do útulnějších krajin a zásahy globalizace nás ani v oblasti odívání neminou,“ uvedl Tylínek. I Češi by se tak podle něj mohli inspirovat indickými sárím, jihoasijskými sarongy, kimony či chitony, volnými splývavými oděvy, ve starém Řecku užívanými jako spodní prádlo.

„Pobyt v rozpáleném městě musíme přežít. Holá kůže lesknoucí se potem, tření záhybů tukových vaků o sebe kdekoliv na těle, kalhoty proklatě nízko odhalující rýhu naší sedací části, mastné skvrny na přilepeném oblečení a čůrky potu vytékající zpod batohů nesvědčí o obrazu kulturního člověka 21. století. Je třeba brát ohled na okolí,“ poukázal na to, že zdánlivé pohodlí jednoho může obtěžovat druhého člověka.

Šátky, se kterými lze dělat divy

„Už Jiří Guth Jarkovský v dobách první republiky radil přiměřené zahalení, lehké světlé materiály, slaměné klobouky a častou výměnu všívaných potítek v podpaží,“ doplnil. Do dnešního letního města by lidé podle Tylínka měli volit především volné oblečení, které při pohybu umožňuje proudění vzduchu a lze je snadno často prát a udržovat. Důležité je také uvědomit si, že slunce může ničit barvy na oděvech.

Slané švestky a návštěva mrazáku za poplatek. Lidé ve světě se vyrovnávají s horkem různě

Číst článek

Nebrání se šortkám, ale volným, bermudám či kalhotám v délce capri, pohodlným zavinovacím kalhotám a sukním - a to i pro muže. Doporučuje vázací romantické haleny, volné sportovní košile, námořnická trika a „spoustu šátků a vázaček, se kterými lze dělat divy“. Hlavu mohou chránit i zdobit slamáky, letní háčkované barety, šátky nebo elegantní čepice - ne však ty reklamní s kšiltem dozadu.

Ke kultuře odívání patří podle Tylínka i obuv, která by neměla příliš odhalovat u žen sebelépe nalakované nehty u nohou, natož popraskané paty či zkřivené prsty. „Takže sandály hustě propletené se silnější podešví na rozpálenou dlažbu, elegantní letní obuv, kterou opětovně obujeme, i když nám opuchnou nohy. Žádné čvachtající plážové plastové pantofle!“ řekl. A doporučuje mít vždy po ruce malý ručník, elegantní vějíř a parfémované kapesníky pro otírání. „Zavedl bych malou pompadůrku na jejich ukládání,“ navrhl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme