Nejlepším městem pro život je Melbourne, Praha uzavírá šestou desítku žebříčku

Nejlepší města pro život jsou Melbourne, Vídeň a Vancouver. Vyplývá to z analýzy výzkumníků britského Economistu, kteří každý rok sestavují žebříček 140 metropolí podle kvality života. Australské Melbourne ho vede už sedmý rok po sobě, zatímco konkurenční a větší Sydney letos vypadlo z první desítky. Praha je 59. stejně jako loni.

Melbourne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australské Melbourne | Foto: Jacqueline Wales | Zdroj: Pixabay

Výzkumníci vyhodnocují dostupnost kvalitního vzdělání, zdravotnictví, kulturního vyžití, bezpečnost, dopravu nebo kvalitu životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Melbourne je nejlepším městem pro život na světě. Žebříček 140 metropolí vede už sedmý rok. Téma pro Štěpána Sedláčka

Nejvyšší index má podle Economist Intelligence unit právě Melbourne, a to už sedmý rok po sobě. Těsně zaostává Vídeň a kanadský Vancouver. V první desítce jsou kromě tří evropských a kanadských metropolí celkem tři australská města.

Ještě loni patřilo do první desítky také australské Sydney. Letos sestoupilo ze 7. na 11. místo.

Důvodem jsou větší obavy z terorismu, minulý měsíc tam například policie zhatila chystaný atentát na letadlo. Kvůli hrozbě terorismu si v žebříčku pohoršil také britský Manchester a švédský Stockholm.

Šárka Pechová, která v Sydney už několik let žije, se tam prý cítí v bezpečí, ale důvody proč Sydney zaostává za Melbourne, jsou prý spíš jiné.

„Sydney se za strašně krátkou dobu hodně rozrostlo a dopravní síť tomu vůbec neodpovídá. Je tady neustále dopravní zácpa, přičemž veřejná doprava neodpovídá takovému počtu lidí,“ vysvětluje pro Radiožurnál.

OBRAZEM: Podívejte se na šest nejlepších novostaveb v historických centrech měst

Číst článek

A ačkoli v Sydney mají světoznámou budovu opery, rozdíl je podle Šárky Pechové i v kulturním životě.

„V Sydney je krásné počasí, zatímco co v Melbourne je ošklivě, a tak všichni říkají, že v Sydney jsou burani, co jsou pořád na pláži a kultura je vůbec nezajímá, zatímco Melbourne je evropské a že se tam žije tím kavárenským životem a kultura tam je,“ dodává.

V Melbourne také není omezovaný noční život, zatímco v Sydney musejí všechny bary zavřít ve tři ráno.

Na úplném konci seznamu skončil Damašek, hlavní město válkou zmítané Sýrie. Dále nigérijský Lagos, libyjské hlavní město Tripolis. Mezi 10 nejhorších měst pro život podle výzkumníků patří také Kyjev.

10 nejlepších a nejhorších měst pro život
1. Melbourne v Austrálii 131. Kyjev na Ukrajině
2. Vídeň v Rakousku 132. Douala v Kamerunu
3. Vancouver v Kanadě 133. Harare v Zimbabwe
4. Toronto v Kanadě 134. Karáčí v Pákistánu
5. Calgary v Kanadě 135. Alžír v Alžírsku
6. Adelaide v Austrálii 136. Port Moresby v Papui-Nové
7. Perth v Austrálii 137. Dháka v Bangladéši
8. Auckland na Novém Zélandu 138. Tripolis v Libyi
9. Helsinky ve Finsku 139 Lagos v Nigérii
10. Hamburk v Německu 140. Damašek v Sýrii

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme