Špatně ukotvené sloupy, chybějící zvukové signály. Nevidomí se v ulicích potýkají s množstvím překážek

Zhruba sto tisíc lidí v Česku trpí zrakovým postižením. Buď jim zůstaly už jen nepatrné zbytky zraku, nebo jsou úplně nevidomí. V ulicích měst se opakovaně setkávají s problémy. Příkladem je třeba kotvící lano sloupu zasahující do vodícího pásu v chodníku nebo chybějící akustické úpravy, bez kterých jsou slabozrací odkázáni na cizí pomoc.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přechod pro chodce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

S problémy se denně setkávají nevidomí na ulicích po celé republice. O nápravu přitom úředníky často žádají velmi dlouho a někdy i marně.

Přehrát

00:00 / 00:00

S jakými problémy se setkávají nevidomí v ulicích měst?

Ladislav Kubeček je od narození slepý, pohybuje se s pomocí bílé hole nebo vodícího psa. Často cestuje a třeba na autobusovém nádraží v Náchodě mu chybí systém, který umožňuje informační tabule ovládat pomocí speciální vysílačky. „Mělo by vám to říct, že například stojíte u zastávky číslo tři a podobně,“ říká.

Město Náchod se snaží situaci řešit, jedná s firmou, která software do informačních cedulí dodává.

V Hradci Králové je zvukovým signálem vybavena jen necelá polovina přechodů na světelně řízených křižovatkách. Problémy mají zrakově postižení především na dvou místech v centru města.

„Tam je přechod přes oboustrannou vozovku,“ vysvětluje nevidomý zaměstnanec Tyflocentra v Hradci Králové Jarmil Moláček. Právě on na podobné věci jednotlivé úřady upozorňuje. „Není to o tom, že bychom žádali o úpravu každého přechodu. Jde především o ty hodně frekventované úseky,“ dodává.

Z chodců se stávají 'smart phone zombies'. Zvedněte na ulici oči od telefonu, vyzývají experti

Číst článek

Hradecký magistrát o výtkách týkajících se přechodů ví. Snadné řešení ale neexistuje. „Vyžaduje to zase další kabelové zapojení a bohužel ta křižovatka je v tomto smyslu využita do maximální kapacity,“ říká mluvčí primátora Petr Vinklář.

Nový dopravní systém

Momentálně se tak chystá přestavba celých světelných křižovatek, k té ale v Hradci Králové dojde až za několik let.

„Všechny tyto úpravy mají být řešeny v rámci inteligentního dopravního systému, který město připravuje. A z tohoto důvodu se zatím tyto přechody nebudou vybavovat novými akustickými signály,“ dodává Vinklář. 

Problémy se objevují i na nových stavbách. Například na nedávno otevřeném autobusovém nádraží v Broumově zasahuje do vodícího pásu v chodníku ukotvení nedalekého sloupu. O to se tak nevidomí mohou zranit.

Tamní městský úřad slíbil nápravu během několika týdnů, na nádraží navíc doplní vodící pásy od jednotlivých výstupních míst autobusů a také tabulky s Braillovým písmem.

Václav Pecháček, Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme