Zakladatelka mateřských center Rut Kolínská: Muži emancipaci žen nepřijali

Zakladatelka mateřských center a držitelka titulu Žena Evropy byla hostem pořadu Českého rozhlasu Plus. Kromě politiky mluvila například o emancipaci, kterou považuje za nedokončenou. Problém rovnoprávnosti žen a mužů vidí v celkové nesouměrnosti sebeuvědomění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rut Kolínská se velmi kriticky dívá na stranický demokratický systém, který v Česku funguje. „Je to klasické chování politických stran, které se po volbách dostanou z opozice do koalice. A všechno, co do té doby dělala předchozí koaliční vláda, je špatně. Chybí tu kontinuita,“ říká v pořadu Českého rozhlasu Plus. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Rut Kolínská

„Strany spolu příliš zápasí a ke kontinuitě není ochota. Vždy je to ode zdi ke zdi. Jako občané neumí žít v demokratickém systému, ani představitelé našich politických stran to ještě neumějí. Potřebujeme se to všichni naučit,“ vysvětluje Kolínská a dodává, že krizi stran vnímá jako celosvětovou.

„Je to vidět na výsledcích voleb i na tom, že se lidé chytají spasitele, který je vyvede. Potřebují asi mít v politice záruku osobností,“ poznamená. 

Proces emancipace není dokončený

Kolínská, kterou Václav Havel navrhoval na prezidentské křeslo, vnímá současný problém rovnoprávnosti žen a mužů v celkové nesouměrnosti sebeuvědomění.

„Jsem přesvědčena o tom, že ženy se čím dál více emancipovaly, zatímco muži to nepřijali a sami nejsou dostatečně emancipovaní. Je potřeba, aby byl proces dokončen, muži byli dostatečně emancipovaní a pustili ženy vedle sebe,“ říká a vysvětluje: Když jsme dostatečně emancipovaní, nevadí nám, že protějšek, muž či žena, také. Pokud máme nějaké problémy, nejsme si dost jisti v kramflecích, vidíme rozdíl.“

Dále Kolínská v pořadu Českého rozhlasu Plus hovořila o hnutí mateřských centrech, která založila, o svém soukromí a vzájemné manželské podpoře. Celý záznam si můžete poslechnout v přiloženém audiosouboru. 

Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme