Dvě třetiny plastových obalů na jídlo se v Británii nedají recyklovat, ukazuje analýza

Pouze třetina obalů od jídla v plastových miskách a nádobách je recyklovatelná, uvádí britské úřady. Vyzývají proto tamní výrobce, aby přestali tento typ plastu používat. Nejčastěji je v nich zabaleno ovoce, zelenina, jogurty, margarín a jídla do mikrovlnné trouby. Zprávu přinesl deník The Guardian.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastové misky jsou nejčastěji vyrobeny ze tří typů polymerů. Tyto obaly je složité recyklovat. | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

Analýza anglicko-velšské Asociace místních samospráv (LGA) naznačuje, že tamní domácnosti ročně využijí až 525 tisíc tun plastových nádob, vaniček a tácků. Z toho je pouze třetina, tedy zhruba 169 tisíc tun, recyklovatelných.

Třídit se dnes dá skoro všechno. Ve Francii pomalu začínají třídit i špačky z cigaret

Číst článek

Misky na ovoce a zeleninu jsou nejčastěji vyrobeny ze tří typů polymerů, obaly mikrovlnných jídel zase z černého plastu. Tento druh umělé hmoty není snadné vytřídit. LGA proto vyzývá výrobce ke spolupráci s úřady, které chtějí vypracovat plán k zastavení používání nerecyklovatelných plastů.

„Je načase, aby výrobci přestali zamořovat životní prostředí produkcí škodlivých obalů,“ říká pro Guardian Judith Blakeová, mluvčí LGA pro environmentalistiku. „I vláda by měla začít uvažovat o jejich zákazu,“ dodává.

Pokud se výrobci nebudou ani nadále zabývat výrobou materiálu, které lze recyklovat, měly by podle Blakeové přinejmenším přispívat k nákladům, které daňoví poplatníci platí za ochranu životního prostředí.

Nejproblematičtější výrobky na britském trhu podle LGA

Vaničky na margarín a zmrzlinu – jsou vyrobeny z polypropylenu, který se složitě recykluje. Mohl by se ale využít plast podobný PET lahvím.

Mikrovlnná jídla a obaly na maso – často se jedná o černý plast, který třídící linka ignoruje. Změna barvy by mohla vést ke zvýšení recyklace.

Misky na ovoce a zeleninu – obaly ze tří polymerů jsou stěží recyklovatelné. Stačilo by využít jednodušší typ plastu.

Jogurty – směs dvou polymerů, polypropylenu a polystyrenu je téměř nerecyklovatelná. Některé společnosti už v dnešní době přecházejí na materiál podobný PET lahvím.

bej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme