Dvě třetiny plastových obalů na jídlo se v Británii nedají recyklovat, ukazuje analýza

Pouze třetina obalů od jídla v plastových miskách a nádobách je recyklovatelná, uvádí britské úřady. Vyzývají proto tamní výrobce, aby přestali tento typ plastu používat. Nejčastěji je v nich zabaleno ovoce, zelenina, jogurty, margarín a jídla do mikrovlnné trouby. Zprávu přinesl deník The Guardian.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastové misky jsou nejčastěji vyrobeny ze tří typů polymerů. Tyto obaly je složité recyklovat.

Plastové misky jsou nejčastěji vyrobeny ze tří typů polymerů. Tyto obaly je složité recyklovat. | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Analýza anglicko-velšské Asociace místních samospráv (LGA) naznačuje, že tamní domácnosti ročně využijí až 525 tisíc tun plastových nádob, vaniček a tácků. Z toho je pouze třetina, tedy zhruba 169 tisíc tun, recyklovatelných.

Třídit se dnes dá skoro všechno. Ve Francii pomalu začínají třídit i špačky z cigaret

Číst článek

Misky na ovoce a zeleninu jsou nejčastěji vyrobeny ze tří typů polymerů, obaly mikrovlnných jídel zase z černého plastu. Tento druh umělé hmoty není snadné vytřídit. LGA proto vyzývá výrobce ke spolupráci s úřady, které chtějí vypracovat plán k zastavení používání nerecyklovatelných plastů.

„Je načase, aby výrobci přestali zamořovat životní prostředí produkcí škodlivých obalů,“ říká pro Guardian Judith Blakeová, mluvčí LGA pro environmentalistiku. „I vláda by měla začít uvažovat o jejich zákazu,“ dodává.

Pokud se výrobci nebudou ani nadále zabývat výrobou materiálu, které lze recyklovat, měly by podle Blakeové přinejmenším přispívat k nákladům, které daňoví poplatníci platí za ochranu životního prostředí.

Nejproblematičtější výrobky na britském trhu podle LGA

Vaničky na margarín a zmrzlinu – jsou vyrobeny z polypropylenu, který se složitě recykluje. Mohl by se ale využít plast podobný PET lahvím.

Mikrovlnná jídla a obaly na maso – často se jedná o černý plast, který třídící linka ignoruje. Změna barvy by mohla vést ke zvýšení recyklace.

Misky na ovoce a zeleninu – obaly ze tří polymerů jsou stěží recyklovatelné. Stačilo by využít jednodušší typ plastu.

Jogurty – směs dvou polymerů, polypropylenu a polystyrenu je téměř nerecyklovatelná. Některé společnosti už v dnešní době přecházejí na materiál podobný PET lahvím.

bej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme