Týden pod hladinou. Potápěči v Česku překonali rekord v pobytu pod vodou

Dva potápěči ve středu překonali v zatopeném lomu u Lišova na Českobudějovicku český rekord v délce pobytu pod vodou. Ve 12.22 se vynořili na hladinu, což znamená, že pod vodou vydrželi 168 hodin a 15 minut. Ve speciální podvodní kabině umístěné v hloubce přibližně deset metrů tak vydrželi týden.

fotogalerie Lišov (Aktualizováno: 16:27 10. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým tvořili David Vondrášek, jenž přednáší na pražské fakultě tělesné výchovy a sportu, a jeho bývalý student Václav Gabriel. Právě Vondrášek byl držitelem dosavadního českého rekordu, když v roce 2015 rovněž v lomu u Lišova strávil pod vodou 102 hodin.

„Nejhorší je tam obrovská vlhkost. Všechno je mokré, včetně spacáku. Na druhou stranu ale musím poděkovat týmu podpory, protože bez něj by to nešlo. Lidi na hladině fungovali a nosili, co bylo potřeba. Během pobytu jsme měli na programu výstupy, při kterých jsme chodili ven z kabiny, kontrolu prostředí či vzájemnou komunikaci s hladinou,“ řekl krátce po vynoření Vondrášek.

Potápěči David Ondrášek (vlevo) a Václav Gabriel překonali v zatopeném lomu u Lišova na Českobudějovicku český rekord v délce pobytu pod vodou. | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Potápěči ve speciální kabině nazývané keson během týdne zkoušeli různé technické i technologické postupy při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. Dalším cílem vědecko-sportovního experimentu bylo pokusit se o co největší soběstačnost v prostoru pod vodou.

„Všechno se musí vyhodnotit, závěry teď ještě nejsou. Ani je nevidíme, je tam miliarda dat, které se musejí zpracovat. Týkají se třeba efektivity lidského pohybu pod vodou či spánkových rytmů,“ uvedl Vondrášek.

Sestavil funkční podmořský stan. ‚Z peněz od maminky,‘ vzpomíná Pavel Gross

Číst článek

Podvodní kabina vypadá jako dobře vybavený mini byt. Zavedená je tu i elektřina a internet. Má průměr přes dva metry, výšku více než šest metrů a výtlak zhruba 29 tun. Dovnitř se vejde naráz až osm potápěčů. Do bývalého žulového lomu byla umístěna v roce 2014.

„Sledovali jsme také veškeré fyziologické změny, které se na nás děly. Měli jsme tam oxymetr, který nám měřil hladinu nasycení organismu. Zjistili jsme, že opravdu po 48 hodinách už jsme byli plně nasycení, a to i ty nejspodnější tkáně, které se sytí nejdéle,“ řekl Gabriel.

S pokusy s pobytem člověka pod vodou začal v 60. letech minulého století francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau. Jeho rekord v podobě 30 dnů prožitých pod hladinou překonal v roce 2014 o jeden den jeho vnuk Fabien.

V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment v roce 1967. V rámci projektu s názvem Permon strávili jeho aktéři Vilém Kocián a Vladimír Geist v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích v nynějším Moravskoslezském kraji v hloubce 25 metrů pod hladinou 102 hodin.

Ložnice v mezipatře kesonu | Foto: Jiří Souček

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme