Čest práci, nazdar, čau lidi! Svět slaví Mezinárodní den pozdravů

Doufáme, že jste ve středu nezapomněli nahlas a upřímně pozdravit. Je totiž Mezinárodní den pozdravů. Na svědomí ho má bývalý student Harvardu Michael McCormack, který chtěl upozornit světové vůdce, že je vždy lepší spolu mluvit než bojovat. Bylo to v roce 1973 po arabsko-izraelské válce. Není tedy od věci si připomenout, jak naše nejběžnější pozdravy vznikly a jaké jsou trendy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některým pozdravům, jako „čest práci“, už odzvonilo. Na druhou stranu je vystřídaly jiné zdravicí trendy, například „ahoj lidi“. Kdo ví, jak dlouho se taková novinka udrží. V každém případě „ahoj lidi“, případně „čau lidi“, zavedli youtubeři a napodobují je především děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nezapomněli jste pozdravit? Poslechněte si celou reportáž Ľubomíra Smatany

Světový den pozdravů není v Česku nijak obecně známý. V některých kalendářích je ale uvedený jako významný den. Není ovšem asi důležité o svátku vědět, důležité je pozdravit.

Třeba tak rozšafně, jako mladá matka Kristýna. „Snažím se zdravit jako normálně, určitě ‚dobrý den‘. Moje kamarádka mi vždy říkala: ‚Ještěže jdeme s Kristýnou, ta vždycky pozdraví za všechny‘. Takže to je asi všechno, jinak ‚ahoj‘, ‚čau‘, klasika,“ říká Radiožurnálu.

Na počátku byl Sokol

Současná „klasika“ má ovšem řadu předchůdců, které Kristýna už moc nepoužívá. U vzniku tohoto nadlouho nejběžnějšího pozdravu stáli sokolové. Sokolské „nazdar“ se prý datuje k 14. dubnu 1851, kdy byla vyhlášena sbírka na vybudování Národního divadla. A je od toho odvozen i přípitek „na zdraví“. V žádném filmu z 30. let minulého století takový pozdrav nechybí.

„Nazdar“ ovšem časem vytlačil jiný pozdrav, který mají na svědomí trampové a vodáci. „Ahoj“ pochází z angličtiny. Jde původně o námořnický pozdrav, a je tedy podivuhodné, že se používá v zemích, které nemají ani metr mořského břehu. Kromě Česka se totiž hojně používá i na Slovensku. Je to tedy pozdrav ryze česko-slovenský.

Penzistka Jana ale světový den pozdravů pozdraví po svém. „Až vstanu, tak si vždy řeknu ‚dobrý den, jsem ráda, že jsem vstala‘,“ zdraví Radiožurnál.

A jak se zdraví jinde v Evropě? Pozdravy zemí starého kontinentu na svém vzdělávacím blogu graficky znázornil lingvista Jakub Marian. Ty formálnější, které byste použili pro cizí lidi, jsou umístěny nahoře, neformálnější pro rodinu nebo přátele dole.

Jak se zdraví v různých koutech Evropy | Foto: Jakub Marian | Zdroj: JakubMarian.com | CC BY 1.0,©

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme