Rádio Retro opět vysílá. Během adventu a Vánoc nabídne posluchačům hlavně příběhy

Rádio Retro nabídne během adventu a Vánoc hlavně příběhy. Například uslyšíte, jak prožíval Štědrý večer chudý horník v příbramském dole za první republiky. A ve vysílání se objeví i dlouho zapomenutá nahrávka básníka Josefa Hiršala, kterou se podařilo jen náhodou objevit ve staré rozhlasové skříni.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co vše se najde na starých páscích? To zjistíte na Rádiu Retro | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Sjela klec druhá do šachty a v ní v podzemní říši dosud nevídaný vánoční stromeček. Tento stromeček vzal jsem si při výjezdu s sebou domů a prožil jsem při něm v kruhu své rodiny opravdu šťastný štědrý večer,“ tak na archivní nahrávce z 30. let popisuje chudý horník František Bouška, na kterého vyšla sváteční odpolední služba v příbramském dole, štědrovečerní překvapení od svých kolegů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co nabídne vánoční vysílání Rádia Retro?

Tento kousek patří podle dramaturga Radia Retro Tomáše Černého k vůbec nejstarším rozhlasovým nahrávkám. Za raritu letošního vánočního vysílání ale považuje také nově objevený pořad Dismanova rozhlasového dětského souboru.

„Tu a tam se mezi rozhlasáky v nějaké skříni najde pásek, který v žádném archivu nebyl, který je zaprášený. A v tomto případě se objevil pořad z třiadevadesátého, kde si 'dismančata' povídají s Josefem Hiršalem. Čili najednou máme záznam hlasu básníka Josefa Hiršala, besedu s dětmi, které nejen že se ptají, ale také recitují jeho básničky,“ vysvětluje.

„Je zimní večer. Venku tiše sněží, Mráz na okna kreslí zimostráz. Zimní večer. Na zámecké věži odbíjejí hodiny svůj čas. V krbu hoří, z lampy padá záře. Dnes má radost hostitel i host,“ zní ze starého pásku dětský recitál.

Vánoční Rádio Retro bude od 6. prosince ve znamení četby a vyprávění

Číst článek

Pořady s typicky vánoční tématikou, které vévodily třem předchozím ročníkům svátečního Rádia Retra, nahradil tentokrát dramaturg Tomáš Černý četbou z dílny klasických autorů. 

„Budeme číst od Karla Čapka Měl jsem psa a kočku z roku 1978 – čte to Václav Vozka. Budeme číst Šťastný domov od Jaroslava Haška a budeme číst staré 'cliftonky', takže Pavel Soukup nám bude číst o Číňanech v opiových doupatech kdesi v Americe kdysi dávno. Zkrátka budou to hlavně pořady, které si prostě pustíte a někdo vám bude vyprávět příběh,“ dodává.

Průvodci vysíláním budou Marcela Augustová a Jan Kovařík. Sváteční program najdete na webu Českého rozhlasu a poslechnout si ho můžete i v síti pozemního digitálního vysílání DAB. Vůbec poprvé si tak můžou Rádio Retro naladit i majitelé digitálních přijímačů v Plzni, Brně a Ostravě.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme