Růžová noc v Itálii. Lákadlo pro turisty, které přerostlo v tradici

La Notte rosa - událost, kdy se 110 kilometrů pobřeží regionu Romagna u Jaderského zabarví na jednu noc do růžové barvy. Odpovědí na to, proč se tento svátek slaví, je několik. Údajně má růžová barva odkazovat na heslo “dolce vita” nebo na pocity, emoce a všechno okolo světa žen. Pravý důvod je však úplně jiný.

Misano Adriatico Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři na dovolené (ilustrační foto). | Foto: Kateřina Golasovská

Růžová noc začíná první červencový pátek po večeři okolo deváté hodiny večer. Vedra klesnou a turisté mohou vyjít do ulic, které jsou za dne rozpálené sluncem. Ve jménu růžové barvy a vysokých zisků se nese celý víkend.

Fontána nasvícená růžovými světly, ohňostroj, koncerty, květiny, karnevalové ozdoby, pouliční stánky a davy lidí. Přesně tak vypadají každým rokem turistická letoviska na pobřeží již od roku 2006.

"Podle mě celá myšlenka růžového svátku vznikla především jako lákadlo pro turisty, růžovou noc dnes lze označit za tradici, lidé se na ni těší, díky této události zde proudí davy turistů," vysvětluje Samuele Fabbri, který vede hotel Adria v Misanu Adriaticu.

Nepsaná povinnost

Nápad pořádat růžové večery vznikl přímo na radě regionu Romagna. Hoteliéři, restauratéři a obchodníci mají organizaci růžové noci jako nepsanou povinnost. Akce pro ně začíná tedy o několik dní dříve. Lámou si hlavu s výzdobou, speciálním růžovým menu a tím, aby dobře předzásobili svoje krámy.

"Letos jsem téměř vše prodala, nejvíce lidé kupovali řetězy na krk z umělých květin, zbyly mi jen tyhle, ale ty jsou už tmavě růžové," ukazuje rukou Simone majitelka větší trafiky v Misanu Adriaticu.

"Nakupovali u mě jak majitelé podniků, tak místní a turisté, všichni chtějí být v růžovém," dodala Simone svírající v ruce několik řetězů s papírovými srdci na výzdobu jejího krámku.

Pár kroků od trafiky Simony je stánek, kde se prodává tradiční regionální jídlo piadina - placka podobná tortille plněná prosciuttem, sýrem nebo špenátem, pro růžový večer se dovnitř placky dává speciální růžová omáčka z rajčat a smetanového sýru.

O půlnoci se lidé z ulic stáhnou na pláž, aby mohli pozorovat velký ohňostroj nad mořem, růžové oslavy a program pokračuje ještě během následujícího víkendu.

Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme